Áruk
Definíció A kártya általános áttekintést nyújt a kiskereskedelmi kiszerelések esetében használt mintavételi eljárásokról. Az egyes termékekre azonban további követelmények vonatkozhatnak, amelyekkel itt nem foglalkozunk. Tekintse át a vonatkozó hatályos szabványokat és előírásokat.

A kiskereskedelmi kiszerelés olyan kiszerelés, amelynél a szállítmányban lévő legkisebb egyedi csomagolási egység (dobozok, palackok, konzervüvegek, zacskók stb.) űrtartalma nem haladja meg az 5 litert, illetve súlya az 5 kilogrammot.

Kiskereskedelmi kiszerelésnek tekinthető minden olyan kiszerelés, amelyet kifejezetten háztartási felhasználásra értékesítenek.
  • Fűszerek és fűszernövények esetében ez akár 10-25 g mennyiséget is jelenthet.
  • Egyéb termékek esetében ez általában 100 g–2 kg (vagy 2 l) mennyiséget jelent.
  • Egyes nem homogén áruk (például kutyaeledel) esetében ez akár 25 kg-os zsákokat vagy zacskókat is magában foglalhat.
Ez a kártya információkkal szolgál továbbá az egyes olyan késztermékekből való mintavételt illetően is – függetlenül attól, hogy az érintett termékek kiskereskedelmi kiszerelésben vannak-e vagy sem –, amelyeket a vonatkozó kártyák nem tartalmaznak.

A meghatározás értelmében a végfelhasználók által közvetlenül felhasználható árucikkek minősülnek készterméknek.

Ez a kártya számos különféle termékre kiterjed, például háztartási cikkekre, dísztárgyakra, egészségügyi cikkekre, ruhákra, cipőkre, személyes dísz tárgyakra, eszközökre, mechanikus, elektromos és elektronikus berendezésekre, illetve ezek alkatrészeire és tartozékaira, optikai cikkekre és műszerekre, illetve ezek alkatrészeire és tartozékaira, órákra, bútorokra, lámpákra és játékokra.

Ezek az árucikkek különféle anyagokból állnak, például műanyagból, gumiból, bőrből, papírból, textiltermékekből, ásványi termékekből, kerámiából, üvegből és fémből vagy ezek kombinációjából.

Nem tartoznak ide a félkész termékek, például az ingotok, rudak, csövek, lemezek, fóliák, huzalok stb. Az e termékekből való mintavételre az őket alkotó anyagok mintavételi eljáráskártyái vonatkoznak.

A hulladékká vált árucikkek esetében lásd a „Hulladék” kártyát.

Kiskereskedelmi kiszerelések
Az egyes mintákhoz javasolt minimális mennyiség A szállítmány mennyiségétől függően az egyesített minta létrehozásához kivett csomagok javasolt minimális száma:

A tétel mérete
(kiszerelések száma)
Mintaként kivett kiszerelések
javasolt száma
2-100 2
101-1 000 3
1 001-10 000 6
10 001-150 000 9
150 001-500 000 12
> 500 000 17

A FAO/WHO — CAC/GL 50-2004 17. táblázatából, csökkentett vizsgálati szint esetén. A táblázat alóli kivételeket az alábbi mintavételi tervben ismertetjük.

Kis kiszerelések esetében ügyeljen arra, hogy a végső minta legalább 250 g legyen. Az árucikkek esetében a végső minta legalább egy darab funkcionális késztermék.

Ha a szállítmány homogén (minden csomag azonos címkével, tartalommal, nettó tömeggel vagy térfogattal, gyártási vagy tételszámmal és / vagy lejárati dátummal) kevesebb (csomagból vagy árucikkből vett) minta is elegendő. Alapvetően a laboratórium által megkövetelt, nemzeti irányelveknek megfelelő minimális mennyiségű / tömegű egyesített minta, elegendő.

Homogenitás: A kiskereskedelmi kiszerelésű termékek általában tömegtermékek, egyenletes összetételűek vagy homogének. Néhány áru esetében azonban a termék természetes változékonysága azt jelenti, hogy a kiskereskedelmi csomagok nem egységesek vagy homogének. Mindegyik esetben mérlegeljük, hogy hány minta kerüljön levételre.
  • Ha egyértelmű, hogy a csomagok egységesek (például ha a gyártott termékek gyártási dátuma vagy tételszáma azonos), csökkenthető a mintaként kivett csomagok száma, a minta így is reprezentatív marad a szállítmány egészére nézve. Ne feledkezzen meg azonban az elemzéshez szükséges minimális mennyiségről.
  • Ha bármilyen kétség merül fel a csomagok egységességével kapcsolatban, például ha különbségek figyelhetők meg a tartalmukban, a minta reprezentativitásának biztosítása érdekében a mintavételi skála által igényelt mennyiségen felül további csomagokat is kiválaszthat.
  • Ugyanez vonatkozik az árucikkekre is: Ha bármilyen kétség merül fel az árucikkek egységességével kapcsolatban, például ha az egyes darabok között látható különbségek vannak, a minta reprezentativitásának biztosítása érdekében az előírtnál több mintát is vehet. A nem homogén áruk egyik példája a kerámia. A gyakorlat azt mutatja, hogy egyazon szállítmányon belül az árucikkek rendszeresen különféle kerámiából készültek (porcelán, kőagyag áru, közönséges és finomkerámia).
  • A nagy értékű árucikkekből mintaként rendszerint egy reprezentatív darabot vesznek.
  • Abban az esetben, ha eltér a mintavételi skálától, és több vagy kevesebb mintát vesz, mindig meg kell adnia ennek indokait a mintavételi űrlapon.
Vonatkozó szabványok (ISO- és uniós szabványok) és jogszabályok
  • FAO/WHO. Élelmiszerkönyv, Általános mintavételi iránymutatások – CAC/GL 50-2004.

Mindig kövesse ezenkívül a mintavételre vonatkozó nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.


Szükséges eszközök
Javasolt mintavételi eszköz a használt módszertől függően
  • Általános eszközök: kés, olló, fogó, zseblámpa stb.
Mintavételhez használt tárolók
  • Különböző kialakítású és méretű műanyag zacskók; előre nyomtatott címkével vagy anélkül (P00)
  • Papírzacskók vagy kartondobozok (kartonok); előre nyomtatott címkével vagy anélkül (R00, R01)
Egyes nagy méretű árucikkek esetében nincs szükség tárolóedényre, ha a címke könnyen elhelyezhető rajtuk (ilyen árucikkek pl. kerámiatermékek, fa, kő, illetve olyan termékek, mint az elektronikus eszközök és készülékek).
Biztonsági óvintézkedések és kockázatértékelés Kövesse az egészségvédelemre és biztonságra vonatkozó nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.

  • Normál körülmények között a kiskereskedelmi kiszerelésű áruk vagy az árucikkek nem jelentenek különösebb egészségügyi kockázatot.
  • Élelmiszerek esetében: nincs különösebb kockázat, hacsak Ön nem allergiás egyes összetevőkre.
  • Egyéb készítmények esetében: lásd az MSDS vagy az ADR tartalmát, valamint az eredeti csomagoláson lévő veszélyjelző és biztonsági címkéket.
  • Viseljen védőkesztyűt, védőszemüveget és/vagy védőálarcot (ha szükséges).
  • Mindig ismerje meg és kövesse a helyi kockázatértékelésben található, a mintavétel helyére vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági utasításokat és/vagy biztonságos munkavégzési gyakorlatokat.

Mintavételi terv
A szállítmány típusa Leírás
Vámkezelésre szánt szállítmányok Az egyesített minta megfelelő számú részmintából áll: kiskereskedelmi dobozok, palackok, konzervüvegek vagy zacskók bontatlan állapotban, a szállítmány minden részéről.

Az ugyanazon vám-árunyilatkozatban szereplő árukból általában egy reprezentatív minta (egy kiskereskedelmi csomagot vagy egy árucikket) kerül kiválasztásra.

Export-visszatérítésre (KAP) vagy jövedéki ellenőrzésre szánt szállítmányok Az egyesített minta megfelelő számú részmintából áll: kiskereskedelmi dobozok, palackok, konzervüvegek vagy zacskók bontatlan állapotban, a szállítmány minden részéről. A mintaként kivett csomagok minimális számát a fenti táblázatban találja. Ha a szállítmány olyan árukból áll, amelyek ugyanazon gyártósorról származnak (megegyezik a tételszámuk), kevesebb minta is elegendő lehet.

Fontos ezenkívül figyelembe venni a minta és a szállítmány arányát is; lásd az Általános részt.


Részletes információk
Mintavételi eljárás
  • A különböző tételekből külön-külön kell mintát venni. A csomagoláson lévő címkék jelezhetik, hogy a szállítmány tartalmaz-e különböző gyártási tételeket vagy különböző gyártási dátumú termékeket, illetve hogy eltérő-e a különböző tételekben lévő termékek minősége.
  • Ha a csomagoláson lévő feliratok azt jelzik, hogy a szállítmány különböző termékeket tartalmaz (például egy lekvárszállítmány különféle fajtájú lekvárokat tartalmazhat), akkor minden fajtából mintát kell venni. Az árucikkek esetében, amennyiben a szállítmány különböző termékeket tartalmaz (például különböző fajtájú és összetételű csavarok és fejescsavarok), akkor minden fajtából mintát kell venni.
  • Mindig ellenőrizni kell a csomagok sértetlenségét és a lejárati dátumot.
  • A mintaként kivett kiskereskedelmi kiszereléseket nem szabad felnyitni, és tartalmukat nem szabad más mintatárolókba áthelyezni.
  • Ügyelni kell arra, hogy ne törölje vagy takarja el az eredeti csomagoláson feltüntetett információkat. A vámcímkének nem szabad elfednie az eredeti termék kereskedelmi címkéit (védjegy, gyártó, tartalom, lejárati dátum, adózárjegy stb.). A mintaként kivett kiskereskedelmi kiszereléseket javasolt egy műanyag zacskóba vagy papírdobozba helyezni, majd a címkéket és a vámzárakat a zacskóra vagy a dobozra rögzíteni.
  • Ha a termék szavatossága lejárt vagy hamarosan lejár, akkor a szállítmányból általában nem, illetve csak különleges indokkal vesznek mintát.
  • Nagy méretű árucikkek esetében a mintavételt végző tisztviselők által készített fényképes bizonyítékok és az árucikket, illetve annak technikai jellemzőit és funkcióját leíró dokumentumok a mintavétel elfogadható alternatíváját jelenthetik. Ezenfelül a gépek, elektromos és elektronikus berendezések és eszközök esetében ez az információ elengedhetetlen azok megfelelő besorolásához.
  • A nagy árucikkek akár a helyszínen is megvizsgálhatók mozgó laboratórium használatával vagy adott esetben mobil diagnosztikával.
Mintavételi űrlap
  • Töltse ki a mintavételi űrlapot. Egy példányt csatoljon a mintákhoz, egyet pedig őrizzen meg nyilvántartási célokra.
Szállítás
  • Gondoskodjon arról, hogy a szállítási körülmények garantálják a szállított minták épségének és jellemzőinek megőrzését.
  • Gondoskodjon arról, hogy a minták szállítására megfelelő körülmények között kerüljön sor. Szükség esetén a megfelelő veszélyszimbólumokat és/vagy előírt hőmérsékletet világosan jelezni kell a külső csomagoláson.
  • Az élelmiszerekből vagy vegyi anyagokból vett mintákat egymástól elkülönítve kell szállítani (rakterek, csomagoló dobozok stb.) a szállítójárműben, hogy elkerülhető legyen a keresztszennyeződés.
Tárolás
  • A tárolási körülményeket a minták jellemzői és tulajdonságai alapján kell meghatározni.
  • Gondoskodjon arról, hogy a minták tárolására megfelelő körülmények között kerüljön sor. Szükség esetén a megfelelő veszélyszimbólumokat és/vagy előírt hőmérsékletet világosan jelezni kell a külső csomagoláson.
  • A mintákat tiszta, száraz, sötét, hűvös és megfelelően szellőző helyiségben tárolja.
  • A nagy értékű árucikkeket biztonságosan kell tárolni.



Változatok
Verzió Időpont Módosítások
1.0 12.10.2012. Első verzió
1.1 15.07.2018 Aktualizálás – a minták mennyiségének pontosítása
1.2 30.01.2020 Aktualizálás – a késztermékekből való mintavétellel történő kiegészítés