Prekės
Apibrėžtis Šioje kortelėje pateikta bendroji mažmeninių pakuočių ėminių ėmimo procedūros apžvalga. Tačiau tam tikriems produktams gali būti taikomi papildomi reikalavimai ir jie į šią kortelę neįtraukti. Daugiau informacijos ieškokite atitinkamuose galiojančiuose standartuose ir reglamentuose.

Mažmeninės pakuotės apibrėžiamos kaip pakuotės, kurių atskira mažiausia siuntos pakuotė paprastai yra ne didesnė kaip 5 l tūrio arba 5 kg masės, t. y. įvairios skardinės, buteliai, stiklainiai ir maišai.

Prie mažmeninių pakuočių reikėtų priskirti visas pakuotes, specialiai paruoštas parduoti asmeniui naudoti buityje.
  • Tokia prieskonių ar prieskoninių žolių pakuotė gali būti ne didesnė kaip 10–25 g.
  • Tokia kitų prekių pakuotė paprastai būna nuo 100 g iki 2 kg (arba 2 l).
  • Tam tikrų nevienalyčių prekių (pvz., šunų maisto) pakuotės gali būti maišai arba pakai, kurių masė ne didesnė iki 25 kg.
Šioje kortelėje taip pat pateikiama informacija apie gatavų gaminių, kurie neįtraukti į atitinkamas specialiąsias korteles, ėminių ėmimą, neatsižvelgiant į tai, ar jie supakuoti mažmeninėse pakuotėse.

Gaminiai apibrėžiami kaip baigti gaminti produktai, kuriuos tiesiogiai gali naudoti galutiniai naudotojai.

Į šią kortelę įtraukti, pvz., įvairūs produktai, kaip antai namų ūkio reikmenys, dekoratyviniai gaminiai, higienos reikmenys, drabužiai, batai, asmeniniai papuošalai, įrankiai, mechaninė ir elektros bei elektroninė įranga, jos dalys ir priedai, optiniai gaminiai, jų priemonės, dalys ir priedai, rankiniai laikrodžiai, baldai, šviestuvai ir žaislai.

Šie gaminiai pagaminti iš įvairių medžiagų, pvz., plastiko, gumos, odos, popieriaus, tekstilės, mineralinių produktų, keramikos, stiklo ir metalo, arba jas derinant.

Neįtraukiami visi pusgaminiai, kaip antai liejiniai, strypai, vamzdžiai, lakštai, folija, laidai ir pan. Šių produktų ėminių ėmimas aptartas medžiagos, iš kurios jie pagaminti, ėminių ėmimo procedūros kortelėje.

Dėl gaminių atliekų žr. specialiąją kortelę “Atliekos”.

Mažmeninės pakuotės
Rekomenduojamas mažiausiasis kiekvieno ėminio kiekis Rekomenduojamas mažiausias pakuočių skaičius, imamas jungtiniam ėminiui sudaryti, atsižvelgiant į siuntos dydį, turi būti:

Partijos dydis
(pakuočių skaičius)
Rekomenduojamas ėminiams
imamų pakuočių skaičius
2-100 2
101-1 000 3
1 001-10 000 6
10 001-150 000 9
150 001-500 000 12
> 500 000 17

Paimta iš FAO/WHO — CAC/GL 50-2004 17 lentelės dėl mažesnio tikrinimo lygio. Šios lentelės išimtys aiškinamos toliau pateiktame ėminių ėmimo plane.

Jei pakuotės mažos, užtikrinkite, kad galutinis ėminys būtų ne mažesnis kaip 250 g. Mažiausias gaminių galutinis ėminys yra vienas gatavo arba veikiančio produkto vienetas.

Jei siunta vienalytė (visų pakuočių etiketė, turinys, grynasis svoris arba tūris, gaminių serijos arba partijos numeris ir (arba) galiojimo pabaigos data yra tokie patys), ėminiams galima imti mažiau pakuočių (arba gaminių vienetų). Iš principo turėtų pakakti paimti pagal nacionalines gaires laboratorijos reikalaujamo minimalaus kiekio (svorio) vienodus galutinius ėminius.

Vienalytiškumas: Į mažmenines pakuotes supakuoti produktai turi būti masinės gamybos ir vienodos sudėties arba vienalyčiai. Vis dėlto kai kurios į mažmenines pakuotes supakuotos prekės dėl natūralaus paties produkto variantiškumo gali būti nevienodos arba nevienalytės. Kiek ėminių imti, kiekvienu atveju galite spręsti savo nuožiūra.
  • Kai aišku, kad pakuotės yra vienodos (t. y. tai gamyklinės prekės, kurių pagaminimo data ir partijos numeris yra tokie patys), galima imti mažiau pakuočių, tačiau jos vis tiek atitiks visą siuntą. Vis dėlto nepamirškite paimti mažiausią tyrimui reikiamą kiekį.
  • Jeigu dėl pakuočių vienodumo kyla abejonių, pavyzdžiui, matyti, kad skiriasi jų turinys, galite paimti daugiau nei pagal ėminių ėmimo kiekio reikalavimus būtinas kiekis pakuočių, kad jūsų ėminys būtų reprezentatyvus.
  • Tos pačios nuostatos taikomos gaminiams. Jei kyla abejonių dėl gaminių vienodumo, pavyzdžiui, jei yra akivaizdžių skirtumų tarp atskirų vienetų, galite paimti daugiau ėminių, taip užtikrindami, kad jūsų ėminys būtų reprezentatyvusis. Nevienalyčių prekių pavyzdys – keramika. Iš praktikos žinoma, kad keramikiniai gaminiai (porcelianiniai, moliniai indai, paprastosios ir meninės keramikos dirbiniai) vienoje siuntoje paprastai skiriasi.
  • Vertingų gaminių ėminiui paprastai imamas vienas reprezentatyvusis vienetas.
  • Jei paėmėte daugiau arba mažiau pakuočių, nei reikalaujama, priežastis, dėl kurių tai darėte, turite surašyti ėminio blanke.
Taikomi standartai (ISO ir ES standartai) ir atitinkami teisės aktai
  • FAO/WHO. Codex Alimentarius General Guidelines on Sampling — CAC/GL 50-2004.

Taip pat reikėtų remtis ėminių ėmimui taikomais nacionalinės teisės aktais ir nacionalinėmis ėminių ėmimo gairėmis.


Reikalinga įranga
Siūlomas ėminių ėmimo įrankis atsižvelgiant į taikomą metodą
  • Bendrosios paskirties įrankiai: peilis, žirklės, žnyplės, žibintas ir kt.
Ėminiams imti naudojamos talpyklos
  • Plastikiniai maišeliai, skirtingo modelio ir matmenų; su iš anksto atspausdinta etikete arba be jos (P00)
  • Popieriniai maišeliai arba kartoninės dėžės; su iš anksto atspausdinta etikete arba be jos (R00, R01)


Kai kuriems didesniems gaminiams nereikia talpyklų, jei ant jų galima lengvai pritvirtinti etiketę, pvz., produktams iš keramikos, medienos, akmens ar tokiems produktams kaip elektroniniai prietaisai ir aparatai.
Saugos priemonės ir rizikos vertinimas Daugiau informacijos ieškokite su sveikata ir sauga susijusiuose nacionalinės teisės aktuose ir gairėse.

  • Įprastomis sąlygomis prekės mažmeninėse pakuotėse arba gaminiai nekelia kokių nors konkrečių pavojų sveikatai.
  • Maisto produktai: jokių konkrečių pavojų, jei nėra specifinės alergijos turiniui.
  • Kiti preparatai: žr. MSDS arba ADR, įspėjimą dėl pavojų ir saugos ženklus ant originaliosios pakuotės.
  • Mūvėkite apsaugines pirštines, užsidėkite apsauginius akinius ir (arba) apsauginę kaukę (jei būtina).
  • Reikėtų žinoti visas su vietos rizikos vertinimu susijusias sveikatos ir saugos instrukcijas ir (arba) ėminių ėmimo vietoje taikomą saugaus darbo tvarką ir jų laikytis.

Ėminių ėmimo planas
Siuntos tipas Aprašymas
Muitiniam įforminimui skirtos siuntos Jungtinis ėminys sudarytas iš atitinkamo skaičiaus vieninių ėminių: skardinės, buteliai, stiklainiai arba maišai, paimti iš visų siuntos dalių, kaip neatidaryta mažmeninei prekybai skirta pakuotė.

Paprastai imamas vienas ėminys (viena mažmeninė pakuotė arba vienas gaminio vienetas), kuris atitinka į tą pačią muitinės deklaraciją įtrauktas prekes.

BŽŪP (eksporto grąžinamosios išmokos) arba akcizais apmokestinamų prekių kontrolei skirtos siuntos Jungtinis ėminys sudarytas iš atitinkamo skaičiaus vieninių ėminių: skardinės, buteliai, stiklainiai arba maišai, paimti iš visų siuntos dalių, kaip neatidaryta mažmeninei prekybai skirta pakuotė. Mažiausiasis pakuočių, iš kurių imami ėminiai, skaičius nurodytas pirmiau pateiktoje lentelėje. Jei siuntą sudaro vienos gamybos linijos prekės (tas pats partijos numeris) galima imti mažesnį ėminių skaičių.

Taip pat svarbu atsižvelgti į tai, kokia siuntos dalis imama kaip ėminys, žr. bendrąją dalį.


Išsami informacija
Ėminių ėmimo procedūra
  • Skirtingų partijų ėminiai turi būti imami atskirai. Etiketėse ant pakuotės gali būti nurodyta, ar siuntą sudaro skirtingos gamybos partijos arba skirtingų datų prekės ir ar skiriasi skirtingų partijų produktų kokybė.
  • Jei etiketėse ant pakuotės pažymėta, kad siuntą sudaro skirtingi produktai, pvz., džemo siuntą gali sudaryti skirtingų rūšių džemas, būtina paimti kiekvienos rūšies ėminius. Jei siuntoje yra įvairių gaminių, pvz., skirtingų rūšių ir sudėties sraigtų ir varžtų, būtina paimti kiekvienos rūšies ėminius.
  • Visuomet būtina patikrinti pakuotės sandarumą ir galiojimo pabaigos datą.
  • Kaip ėminiai paimtos mažmeninės pakuotės neturi būti atidaromos arba jų turinys neturi būti perdėtas į kitas ėminių talpyklas.
  • Būtina imtis atsargumo priemonių, kad nebūtų ištrinta arba nuslėpta ant originaliosios pakuotės pateikta informacija. Muitinės lipdukas neturėtų uždengti originaliojo produkto komercinių etikečių (prekių ženklų, gamintojo, turinio, galiojimo pabaigos datos, žyminių mokesčių ir kt.). Rekomenduojama mažmeninių pakuočių ėminius sudėti į plastikinį maišą arba popierinę dėžę ir prie to maišo arba dėžės pritvirtinti etiketes ir plombas.
  • Jei produkto galiojimas beveik baigiasi arba jau baigėsi, siuntos ėminiai paprastai neimami, jei nėra konkrečių priežasčių tai daryti.
  • Didelių gaminių atveju vietoj ėminių ėmimo gali pakakti pateikti ėminius imančių pareigūnų surinktus fotografinius įrodymus ir dokumentus, kuriuose aprašomas gaminys, jo techninė informacija ir funkcijos. Be to, mašinoms, elektros ir elektroninei įrangai ir priemonėms ši informacija būtina siekiant užtikrinti tinkamą jų klasifikavimą.
  • Dideli gaminiai taip pat gali būti tiriami tiesiogiai, naudojant mobiliąją laboratoriją arba turimas mobiliosios diagnostikos priemones.
Ėminio blankas
  • Užpildykite ėminio blanką. Viena kopija turėtų būti pridedama prie ėminių, kita − laikoma registracijai.
Vežimas
  • Pasirūpinkite, kad vežimo sąlygos būtų tinkamos vežamo ėminio vientisumui ir charakteristikoms užtikrinti.
  • Laikykitės tinkamų prekių vežimo sąlygų. Jei būtina, ant visų išorinių pakuočių reikėtų aiškiai pažymėti atitinkamus pavojaus simbolius ir (arba) temperatūros sąlygas.
  • Maisto ir cheminių produktų ėminiai turi būti vežami atskirai (krovinių skyriuose, pakavimo dėžėse ir kt.), kad nebūtų jokios kryžminio užteršimo galimybės.
Laikymas
  • Laikymo sąlygas lemia paimto ėminio charakteristikos ir savybės.
  • Laikykitės tinkamų prekių laikymo sąlygų. Jei būtina, ant visų išorinių pakuočių reikėtų aiškiai pažymėti atitinkamus pavojaus simbolius ir (arba) temperatūros sąlygas.
  • Laikykite švarioje, sausoje, tamsioje, vėsioje ir tinkamai vėdinamoje patalpoje.
  • Vertingi gaminiai turi būti laikomi saugiai.



Peržiūra
Versija Data Pakeitimai
1.0 12.10.2012 Pirmoji versija
1.1 15.07.2018 Atnaujinta: patikslintas ėminių kiekis
1.2 30.01.2020 Atnaujinta: pridėta informacija apie baigtų gaminti produktų ėminių ėmimą