1. Splošne informacije o vzorčenju

Vzorčenje se lahko izvaja za različne namene, med katerimi so:
Vzorci se lahko pošljejo v laboratorij v analizo ali pa se z mobilnim laboratorijem ali terenskim testom testirajo takoj z mobilno diagnostiko.

Metoda vzorčenja je odvisna od:

Vzorec mora biti reprezentativen za celotni lot ali pošiljko.

Za carinske namene se reprezentativni vzorci jemljejo v skladu s Carinskim zakonikom Unije ali dodatnimi veljavnimi carinskimi določbami (kadar se pregleduje le del blaga oziroma se jemljejo vzorci le iz dela blaga, ki ga zajema carinska prijava, rezultati delnega pregleda ali analize ali pregleda vzorcev veljajo za celotno blago, ki ga zajema ista prijava: glejte Carinski zakonik Unije).

V trošarinske namene se vzorci za pregledovanje jemljejo v skladu s priporočili iz razdelka „Postopki vzorčenja“ ali s priporočili posebnih kartic za postopke vzorčenja. Na splošno lahko priporočila, podana za trošarinske namene, upoštevate tudi pri vzorčenju za druge namene, razen če obstajajo druga pravila.

Za večino blaga ni posebnih predpisov o vzorčenju. Pri nekaterem blagu pa taki predpisi so: v tem primeru imajo ti predpisi prednost pred splošnimi pravili, navedenimi v tem priročniku.

Homogen lot je blago, katerega sestava ali fizikalne lastnosti so v celotnem proizvodu enotne. Homogeni proizvodi so na primer bistre raztopine ali druge tekočine brez suspendiranih delcev, praški ali granule z enotnimi delci in barvo ter pločevinke polnjene z zelenjavo, ki imajo vse enako proizvodno številko. V teh primerih se lahko vzorec vzame s katerega koli primernega mesta. Težava je le v tem, da ni vedno jasno, da pošiljka ni homogena.

Na primer, cisterna, napolnjena z oljčnim oljem, se zdi homogena. Vendar se lahko usedlina, ki je sestavni del olja, nabere na dnu cisterne, zato olje v cisterni ne bo homogeno. Če ni jasno, da je blago homogeno, se mora pošiljko obravnavati kot heterogeno.

Če je blago sestavljeno iz več kot enega homogenega lota, morate ugotoviti velikost vsakega lota in vzeti reprezentativne vzorce celotnega blaga.

Heterogen lot je pošiljka, v kateri se sestava ali fizikalne lastnosti blaga v celotnem proizvodu razlikujejo.

To so na primer raztopine s suspendiranimi delci, granule različnih velikosti in barv ter pločevinke polnjene z zelenjavo, ki imajo različno proizvodno številko. V teh primerih ni dovolj vzeti vzorec samo z enega mesta. Bistvenega pomena je vzeti vzorec, ki je reprezentativen za celoten lot.

Vzeti morate posamične vzorce z različnih mest v pošiljki. Končni vzorec se ustvari iz skupka posamičnih vzorcev.

Najbolj zaželeno je, da vzamete vzorce iz vsakega pakiranja, da zagotovite reprezentativnost vzorca za celotno pošiljko. Vendar to v praksi ni mogoče in bi pomenilo, da se vzame nesorazmeren delež pošiljke, ter s tem vpliva na celotno pošiljko. Zato je treba pregled opraviti v tolikšnem obsegu, da se doseže najbolj reprezentativen vzorec in hkrati čim bolj zmanjša vpliv na blago.

Obstaja veliko različnih načinov pregledov na podlagi statistične metodologije vzorčenja in prakse vzorčenja trgovskih pošiljk. Njihov namen je zagotoviti, da se pri pregledovanju ali vzorčenju blaga izbere zadostno število, da je rezultat reprezentativen za celoto. Obsegi pregledov se lahko uporabljajo za pošiljko kot celoto ter za podpošiljke in/ali notranjo embalažo.

Pri trgovinskih organih in v nekaterih predpisih EU (npr. v Uredbi Komisije (ES) št. 152/2009) so na voljo obsežni obsegi pregledov, katerih namen je določiti kakovost proizvoda ali zagotoviti, da ni kemičnih ali bioloških onesnaževal. Ti obsegi pregledov so običajno veliko strožji od pregledov, potrebnih za ugotavljanje obdavčljivosti ali uvrstitve blaga. Iz tega sledi, da ni dokončnega „pravilnega“ obsega pregleda.V nadaljevanju je navedena vrsta primerov, pri čemer boste morali za določitev najustreznejšega obsega posameznega pregleda preučiti naslednje točke:
Ta vprašanja preučite, da se odločite, kako najbolje pridobiti reprezentativni vzorec. Ko se odločate, kako obsežen bo pregled, v nacionalnih smernicah preverite, ali vaša uprava priporoča poseben obseg za zadevno vrsto blaga ali določen namen, zaradi katerega se blago vzorči.

Deklarant sme biti prisoten ob pregledu blaga in vzorčenju; običajno se vzorci jemljejo v prisotnosti deklaranta ali njegovega zastopnika. Pooblaščeni carinski uslužbenec lahko vzorce jemlje v odsotnosti deklaranta, preverjene osebe ali njunega zastopnika, če se katera koli od teh oseb odloči, da ne bo prisotna.

Če carinski organi menijo, da je to koristno, lahko od deklaranta ali njegovega zastopnika zahtevajo, da je prisoten pri pregledu blaga ali odvzemu vzorcev, da jim na ta način zagotovi potrebno pomoč za lažje izvajanje tega pregleda ali odvzema vzorcev (glejte Carinski zakonik Unije, člen 189).

Carinskim organom morajo priskrbeti aktivno pomoč da se omogoči lažje izvajanje postopka vzorčenja, vključno s:
Če deklarant zavrne prisotnost pri vzorčenju ali imenovanje oseb, ki bi lahko zagotovile potrebno pomoč, mora carinski organ določiti rok, v katerem morajo biti njegove zahteve izpolnjene.

Če se ta rok ne upošteva, lahko vzamete vzorec na stroške in odgovornost deklaranta ter po potrebi uporabite storitve usposobljene osebe ali druge osebe, imenovane v skladu z veljavnimi pravili (glejte Carinski zakonik Unije, člen 189). V takih primerih je vzorčenje enako veljavno, kot če bi bilo opravljeno v prisotnosti deklaranta ali preverjene osebe.

Kjer vzorčenje pomeni resno tveganje za varnost ali kadar je potrebna posebna oprema za vzorčenje in/ali zaščitna oprema, lahko vzorce pod vašim nadzorom vzamejo druge posebej usposobljene osebe (glejte Vzorčenje nevarnega blaga).

V skladu s členom 134 carinskega zakonika Unije sta varovanje zdravja in življenja ljudi, živali ali rastlin in varstvo okolja predmet carinskih kontrol. V nekaterih državah članicah to varstvo potrošnikov in okolja ter kontrolo javne varnosti izvajajo carinski organi, v preostalih pa drugi organi. V teh primerih so lahko potrebni kompleksnejši postopki vzorčenja. Preverite svoje nacionalne smernice in evropsko zakonodajo, kadar je to ustrezno.



2. Načrt vzorčenja

Načrt vzorčenja pripravite na naslednji način:
  1. preverite razpoložljive informacije o blagu;
  2. seznanite se s situacijo v zvezi z vzorčenjem, vključno z morebitnimi že pripravljenimi zdravstvenimi in varnostnimi informacijami;
  3. preverite posebna pravila ali priporočila za vzorčenje zadevnega blaga;
  4. sorazmernost;
  5. pripravite potrebno orodje za vzorčenje in posode za vzorce;
  6. fotografska dokazila.

2.1 Preverjanje razpoložljivih informacij o blagu

Skrbno preverite vse informacije o blagu, ki ga boste pregledali, vključno s spremno dokumentacijo: npr. varnostnimi listi in fitosanitarnimi potrdili.

Če spremna dokumentacija vključuje mednarodno priznane simbole in oznake, ki označujejo stopnjo nevarnosti, povezano z ravnanjem z blagom, upoštevajte ta navodila. Pomembno je, da s temi tveganji seznanite tudi ostale, ki bodo imeli opravka z blagom.

Pooblaščeni carinski uslužbenci morajo poznati pomen teh simbolov in oznak. Ti simboli in oznake dajejo koristne podatke o potrebnih varnostnih ukrepih, osebni zaščitni opremi ter zahtevah glede pakiranja, prevoza in shranjevanja.

Oznake so naslednje:

Ti simboli in oznake morajo biti na embalaži jasno vidni.

Kadar deklarant ali gospodarski subjekt ne more podati veljavnih in pristnih podatkov glede narave blaga, je treba vzorčenje opravljati zelo previdno. V takih primerih z blagom, ki ga vzorčite, ravnajte kot z nevarnim blagom.

Spodaj navedenega blaga ne smete vzorčiti:
Seznam blaga, ki ga pooblaščeni carinski uslužbenci ne vzorčijo, se razlikuje med državami članicami in glede na usposobljenost pooblaščenega carinskega uslužbenca, na splošno pa je zgornji seznam pravilen.

Tovrstno blago lahko vzorčijo samo pristojni državni organi ali zunanje organizacije in osebe, ki so usposobljene in imajo dovoljenje za njihovo vzorčenje.


2.2 Seznanjanje s situacijo v zvezi z vzorčenjem

Zbrati morate podatke o lokaciji blaga v skladiščnih prostorih ali transportnih vozilih, o vrsti prevoza, o skladiščnih zmogljivostih in količini, o preprostosti dostopa do blaga, o morebitnih nevarnostih, povezanih s premikanjem blaga itd.

Ko to opravite, morate vedeti:
V naslednjih primerih vam odsvetujemo vzorčenje, če pa je odvzem vzorcev nujen, upoštevajte navodila pri posameznih situacijah:
Priporočljivo je, da vzorce odvzameta deklarant ali njegov zastopnik. Vzorec lahko odvzame tudi specializirani izvajalec pod carinskim nadzorom uslužbenca (glej odstavek o postopku za vzorčenja nevarnega blaga); Z laboratorijem se lahko posvetujete o najmanjši potrebni količini vzorca ali v kolikor je mogoče uporabite nedestruktivno analizo. V kolikor se vzorec po testiranju lahko vrne v nespremenjenem stanju, o tem obvestite deklaranta;
Blago se lahko pod carinskim nadzorom premakne v uvoznikove prostore uvoznika ali na drug kraj, kjer je vzorce mogoče odvzeti pod ustreznimi pogoji.


2.3 Preverjanje posebnih pravil ali priporočil za vzorčenje zadevnega blaga

Svetujemo vam, da pred vzorčenjem preverite naslednje vire informacij za posebna pravila ali priporočila v zvezi z vzorčenim proizvodom:
Za posebne nasvete ali navodila se obrnite na svoj lokalni carinski laboratorij.


2.4 Sorazmernost

Pri jemanju vzorcev je pomembno upoštevati obseg pošiljke, ki jo preverjate.

Pri relativno majhnih pošiljkah je tako morda treba razmisliti o odvzemu manjših vzorcev (v skladu z minimalnimi zahtevami), da se prepreči odvzem pretiranega deleža pošiljke. V primeru dvoma se posvetujte s svojim laboratorijem.

Preverite, ali je blago za vzorčenje iz iste proizvodne serije. Etikete na embalaži lahko označujejo, ali pošiljka vsebuje različne proizvodne serije ali datume proizvodnje in ali se izdelki v različnih serijah razlikujejo po kakovosti. Če je temu tako, je treba različne serije vzorčiti posebej. Vedno je treba pregledati celovitost pakiranja in rok uporabnosti. Ne vzorčite proizvodov, ki jim je rok uporabnosti potekel ali je tik pred potekom.

Maloprodajni paketi, ki se odvzamejo kot vzorci, se ne smejo odpirati in njihove vsebine se ne smejo prestaviti v druge posode za vzorčenje. Ti vzorci morajo biti neposredno označeni kot končni vzorci. Vzorci se zapakirajo in zapečatijo v skladu z zahtevami za embalažo. Paziti je treba, da se ne izbrišejo ali zakrijejo informacije na prvotni embalaži.

Glej Ravnanje z vzorci – Pakiranje; sistem delitve vzorcev.


2.5 Priprava orodja za vzorčenje in posod za vzorce

Vaša dolžnost je, da:

Če ugotovite, da zaradi pomanjkanja ustrezne opreme ali drugih okoliščin vzorčenja ne morete zadovoljivo opraviti, lahko od deklaranta zahtevate, da opravi vzorčenje pod vašim nadzorom.

To velja tudi takrat, ko nevarno blago vzorči strokovnjak za vzorčenje nevarnega blaga (glejte postopek za vzorčenje nevarnega blaga).


2.6 Fotografska dokazila

Fotografska dokazila so lahko še posebej koristna, če je na embalaži veliko podatkov ali če nepravilnosti zaznate vizualno.

Fotokopije
Na najosnovnejši ravni lahko to preprosto pomeni, da vzamete primerek embalaže in ga položite na pisarniški fotokopirni stroj. V tem primeru strani svojih fotokopij oštevilčite in jih v svoje poročilo vključite kot „priloge“. To je lahko zlasti koristno, če ne prepoznate jezika na maloprodajni embalaži.

Digitalne fotografije
Digitalne fotografije pogosto zagotovijo več podrobnosti in so lahko koristne pri pojasnjevanju, kako je bilo blago naloženo ali pakirano. Lahko jih priložite svojemu poročilu.

Upoštevajte pa, da jih razen v primeru jasnih revizijskih sledi ni mogoče uporabiti kot dokaz v sodnem postopku. Za informacije o sprejemljivih fotografskih dokazilih glejte nacionalne smernice.




Revizije
Različica Datum Spremembe
1.0 12.10.2012 Prva različica
1.1 15.07.2018 Posodobitev – dodano vzorčenje za namen varstva okolja ter navedba o varstvu potrošnikov in o javni varnosti; upoštevani heterogenost in homogenost; dodana sorazmernost; pojasnjeni obsegi vzorčenja; popravki besedila
1.1.1 30.03.2019 Posodobitev: Umik stavkov „R“ in „S“ in sprememba besedila v poglavju 2.2.
1.2 15.07.2020 Update: new text in Paragraph 1