Odpadki
Opredelitev

(seznam oznak HS, zajetih s to kartico)
Za namene te kartice je izraz „odpadki“ opredeljen kot vse snovi, predmeti ali izdelki, ki so namenjeni izključno predelavi ali odstranjevanju.

Na tej kartici je opisano samo informativno vzorčenje odpadkov. Z vzorčenjem in analizo odpadkov lahko pridobimo samo dokaze o skladnosti odpadkov, ne pa tudi dokazov, da se vzorčeni material šteje za odpadke. Za potrditev uvrstitve med odpadke je treba opraviti nadaljnje preglede ali raziskati upravni vidik okoliščin teh odpadkov. Za okoljske namene je potreben podrobnejši postopek vzorčenja. V tem primeru upoštevajte posebne postopke okoljskega vzorčenja.

Poznamo različne vrste odpadkov. Razvrstimo jih lahko kot:
  • nenevarne odpadke;
  • nevarne odpadke;
  • komunalne (gospodinjske) odpadke.

Za namene te kartice lahko razlikujemo naslednje odpadke:
  • tekoče odpadke;
  • trdne odpadke;
  • muljaste odpadke;
  • poškodovani in zlomljeni izdelki ter drugi izdelki, neprimerni za uporabo.

Za vzorčenje nekaterih vrste odpadkov je treba uporabiti posebne postopke:

Odpadki
Priporočena najmanjša količina vsakega vzorca

Odvisno od vrste odpadkov. Na splošno zadostuje 0,5 kg vzorca.
Veljavni standardi (ISO in EU) in zakonodaja
  • Direktiva 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta o odpadkih in razveljavitvi nekaterih direktiv.
  • Uredba (ES) št. 1013/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o pošiljkah odpadkov
  • Uredba Komisije (ES) št. 669/2008 o izpolnjevanju Priloge IC k Uredbi (ES) št. 1013/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o pošiljkah odpadkov
  • EN 14899 Opredelitev odpadkov - Vzorčenje odpadnih materialov - Okvir za pripravo in uporabo načrta vzorčenja
  • CEN/TR 15310 Opredelitev odpadkov - Vzorčenje odpadnih materialov
Upoštevajte tudi nacionalno zakonodajo in nacionalne smernice na področju vzorčenja.


Potrebna oprema
Predlagano orodje za vzorčenje glede na uporabljeno metodo Zahteva se lahko najrazličnejša oprema, vključno s posebnim orodjem, za uporabo katerega je potrebno usposabljanje. Več informacij je v načrtih vzorčenja.
  • Vzorce alkalnih tekočin je treba jemati s steklenim, plastičnim ali kovinskim orodjem.
  • Vzorce kislih tekočin je treba jemati s steklenim ali plastičnim orodjem.
  • Vzorce tekočih organskih topil je treba jemati s steklenim ali kovinskim orodjem.
  • Vzorce trdnih snovi in muljev je treba jemati s plastičnim ali kovinskim orodjem.
  • Oprema za delitev vzorcev (D01-01)
Za več informacij glejte poglavje Orodja za vzorčenje.

OPOZORILO: če obstaja tveganje za navzkrižno kontaminacijo, je treba za vsak vzorčeni proizvod uporabiti ločeno orodje in opremo ali orodje in opremo za enkratno uporabo.

Posode, ki jih uporabite za vzorčenje
  • Plastične vrečke različnih velikosti, z vnaprej natisnjeno oznako ali brez nje (P00)
  • Plastenke različnih velikosti (P02, P03, P04)
  • Steklenice (G01)
  • Kovinske posode (M01)
Za več informacij glejte poglavje Posode za vzorce.

Varnostni ukrepi in ocena tveganja OPOZORILO: nekaterih vrst blaga ni dovoljeno vzorčiti ali pa jih lahko vzorčijo samo osebe, ki so posebno usposobljene za to. To pomeni, da na primer ni dovoljeno vzorčiti radioaktivnih odpadkov. Če niste prepričani, preverite radioaktivnost in/ali se posvetujte s strokovnjakom (radioaktivni odpadki/materiali niso vključeni v predpise o odpadkih, zato mora biti vzorčenje radioaktivnih materialov izključeno iz metod za vzorčenje odpadkov).

Za več informacij glejte poglavji Vzorčenje nevarnega blaga ter Zdravje in varnost.
  • Glejte tudi nacionalno zakonodajo in smernice na področju zdravja in varnosti.
  • Vedno premislite, ali je vzorčenje blaga res nujno potrebno. Ali je mogoče pošiljko preveriti kako drugače?
  • Čeprav se nekateri odpadki po sestavi ne zdijo nevarni, so lahko kljub temu nevarni. Na primer odpadki iz aluminija, magnezija ali cinka v prahu lahko v stiku z vodo izločajo vnetljive pline. Pri ravnanju s tovrstnimi odpadki ustrezno poskrbite za varnost.
  • Odpadni izdelki lahko vsebujejo nevarne kemične proizvode (npr. v hladilnikih), ostre robove in druge škodljivosti. Pri vzorčenju teh izdelkov upoštevajte potrebne varnostne ukrepe.

Oznake za nevarnost:
  • Vedno preverite, ali so navedene oznake za nevarnost, in ugotovite, za katero vrsto tveganja gre. Bodite pozorni na stare oznake na ponovno uporabljenih vsebnikih, saj ni nujno, da se nanašajo na sedanjo vsebino.

Varnostni listi:
  • Vedno preverite, ali je blagu priložen varnostni list, in v njem poiščite informacije o posebnih nevarnostnih in tveganjih, povezanih s pošiljko. Vendar pri večini pošiljk odpadkov varnostni listi ne bodo na voljo.

Stavki H/P:
  • Natančno upoštevajte stavke H/P iz varnostnih listov.
  • Njihov namen je zavarovati vas in vaše sodelavce.
  • V njih je opredeljeno, kako obravnavati morebitne posamezne ali združene nevarnosti.
Pozor: oznake na odpadkih morda niso zanesljive ali se ne nanašajo na vsebino vsebnikov.

Osebna zaščita:
Zahteva se lahko najrazličnejša osebna zaščitna oprema, vključno s posebno opremo, za uporabo katere je potrebno usposabljanje, na primer:
  • Zaščitne rokavice/rokavice za enkratno uporabo
  • Zaščitna oblačila
  • Zaščita za dihala: po potrebi z ustreznim filtrom za organske hlape
  • Pred delom s katerim koli proizvodom in po njem si vedno umijte roke.
  • Med vzorčenjem je treba preprečiti mikrobiološko kontaminacijo vzorca ali kontaminacijo vzorca druge vrste.
  • Nekateri odpadki lahko še vedno vsebujejo žive mikroorganizme. Pri ravnanju z odpadki lahko nastajajo aerosoli, ki jih lahko vdihnete. Po potrebi nosite masko.

Načrt vzorčenja
Vrsta pošiljke Postopek
Opredelite namen vzorčenja Za vzorčenje nevarnih odpadkov in odpadkov neznane sestave glejte poglavje Vzorčenje nevarnega blaga in posebne kartice Kemikalije v trdnem stanju, Kemikalije, v tekočem stanju ter Naftne tekočine, odvisno od narave odpadnega blaga.

Skupni vzorec je sestavljen iz ustreznega števila posamičnih vzorcev. Kadar ste prepričani, da je pošiljka homogena, se običajno vzame en posamični vzorec, ki predstavlja blago iz iste carinske deklaracije. Kadar reprezentativno vzorčenje ni mogoče zaradi heterogenosti pošiljke, se izvede vzorčenje na podlagi presoje Za obrazložitev vzorčenja je treba vedno zagotoviti fotografije.

Tekoči odpadki v navpičnih cisternah za kopenski prevoz, vodoravnih cisternah za kopenski prevoz, ladijskih, železniških ali cestnih cisternah Opozorilo: sodi s tekočimi odpadki so lahko pod tlakom. Izbočenih sodov ne smete premikati ali vzorčiti, dokler varno ne sprostite tlaka. Tudi med odpiranjem in vzorčenjem večjih vsebnikov morate upoštevati previdnostne ukrepe za zagotavljanje zdravja in varnosti.

Večina večjih cistern ima na spodnjem delu ventile, na zgornjem delu pa pokrove. Zelo zaželeno je, da vzorce vzamete z vrha cisterne. Če vzorec vzamete z dna, ne boste mogli zbrati vzorcev vseh posameznih slojev (plasti). Pred odpiranjem pokrova je treba preveriti merilnik tlaka v cisterni. Po potrebi je treba počasi odpreti sprostitveni ventil in tlak v cisterni izenačiti z atmosferskim tlakom. Če sprostitvenega ventila ni, počasi popuščajte vijake na pokrovu, da sprostite tlak v cisterni. Prenehajte, če je tlak previsok ali če se sprosti.

Ko je tlak v cisterni ustaljen, lahko začnete vzorčenje. Če je vsebina cisterne razslojena, je treba vzeti vzorec vsakega sloja. Vzorec morate vzeti vsaj z vrha, sredine in dna. Če ima cisterna ločene predelke, je treba vzeti ločene vzorce iz vsakega predelka, in sicer na različnih globinah v skladu z zahtevami.

Vzemite enega ali več skupnih vzorcev, ki jih izberete naključno ali sistematsko iz različnih delov pošiljke z vsaj treh običajnih mest (enega iz sredine, enega z vrha in enega z dna) ali pri vnaprej določenih presledkih med raztovarjanjem. Če pošiljke vsebujejo odpadke z različno sestavo, boste morda morali vzeti več posamičnih vzorcev.

Posode za vzorce ne napolnite preveč; pustite vsaj 10 % prostora za toplotno raztezanje.

Trdni in muljasti odpadki, nepakirani v vagonih, v razsutem stanju, v cisternah ali zabojnikih Kadar se proizvod prevaža v razsutem stanju nepakiran, je treba tovor šteti za celoto in vzorce vzeti iz vseh delov tovora.

Vzorci se lahko vzamejo s površine ali iz globine. Pri jemanju vzorca s površine z želenega mesta očistite površinsko plast odpadkov. Z vzorčevalno lopatico ali zajemalko zberite ustrezno količino odpadkov iz globine približno 20 cm. Pri jemanju vzorcev iz globine na mestu vzorčenja z lopato izkopljite luknjo do globine, kjer želite odvzeti vzorec. Nato vzemite vzorec z vzorčevalno lopatico.

En ali več posamičnih vzorcev, izbranih naključno ali sistematsko iz različnih delov pošiljke z vsaj petih običajnih mest (enega iz sredine ter štirih iz središčnih točk med sredino in vrhom na različnih višinah) ali pri vnaprej določenih presledkih med raztovarjanjem. Če pošiljke vsebujejo zelo heterogene odpadke, lahko vzamete več posamičnih vzorcev.

Tekoči ali trdni odpadki v majhni embalaži, sodčkih, sodih, zabojih, pločevinkah, vrečkah in steklenicah

Vzemite več posamičnih vzorcev, izbranih naključno iz različnih delov pošiljke.

Tekoči ali trdni odpadki, ki se premikajo En skupni vzorec: iz posamičnih vzorcev prek celotnega premera toka v presledkih, ki jih določa hitrost premikanja.

Mešani odpadki, veliki kosovni odpadki, izdelki, drugi odpadki Situacija v zvezi z vzorčenjem celotne pošiljke in vzorci se dokumentirajo s fotografskimi dokazi (in/ali dokazi v obliki videoposnetka); običajno se vzorci ne odvzamejo. Če se vzorci vzamejo, se običajno opravi vzorčenje na podlagi presoje.


Podrobne informacije
Postopek vzorčenja
  • Material, ki ga je treba vzorčiti, je lahko homogen ali heterogen. Pri homogenem materialu, ki izvira iz znanih okoliščin (npr. predelani odpadki), morda ni potrebno obsežno vzorčenje. Pri heterogenih in neznanih odpadkih je potrebno obsežnejše vzorčenje.
  • Kadar se proizvod prevaža v razsutem stanju nepakiran, tovor velja za celoto in vzorce morate vzeti iz vseh delov tovora.
  • Če vas zanimajo raznolikost sestave odpadkov in povprečne vrednosti, je bolje, da posamičnih vzorcev ne mešate. Dodatne vzorce je treba obrazložiti na obrazcu za vzorčenje.
  • Reprezentativno vzorčenje: vzorec mora biti reprezentativen za celo pošiljko. Vsak posamični vzorec se iz pošiljke vzame naključno, in sicer tako, da je za vsak posamični vzorec enako verjetno, da bo izbran. Priporočena najmanjša količina vsakega posamičnega vzorca je 1 kg. Posamične vzorce dobro zmešajte, da nastane skupni vzorec. Poskrbite, da se vzorčeni proizvod pri vzorčenju ne spremeni. Če proizvod ni homogen, to navedite v obrazcu za vzorčenje.
  • Vzorčenje po presoji (imenovano tudi ad hoc vzorčenje): to vzorčenje se opravi, kadar reprezentativnega vzorčenja ni mogoče opraviti zaradi heterogenosti vzorčene pošiljke (za opredelitev izraza glejte tudi EN 14899). Za obrazložitev vzorčenja je treba vedno zagotoviti fotografije.
  • Delitev vzorca: velikost skupnega vzorca lahko presega 100 kg. Da bi dobili končne vzorce, ga boste torej morali zmanjšati. Za več informacij glejte poglavji Postopki vzorčenja in Sistem delitve vzorcev.
  • Pakiranje vzorcev: vzorce morate zapakirati varno, z ustrezno zaščito pred poškodbami (mehanskimi poškodbami, večjimi spremembami vlage, temperature itd.). Posode napolnite do konca, če pa bi lahko prišlo do raztezanja ali nastajanja plinov zaradi fermentacije, pustite na vrhu posode približno 10 % prostora.
Obrazec za vzorčenje
  • Izpolnite obrazec za vzorčenje. En izvod priložite vzorcem, enega pa obdržite za evidenco. Priložite fotografije situacije v zvezi z vzorčenjem (pošiljke).
Prevoz
  • Poskrbeti morate za ustrezen prevoz do carinskega laboratorija in pri tem upoštevati pravila za prevoz tovrstnih odpadkov. Ob vsakemu vzorcu je treba ohraniti izvod varnostnih listov, če je na voljo.
Shranjevanje
  • Zagotoviti je treba ustrezno shranjevanje in pri tem upoštevati pravila za pakiranje, označevanje in shranjevanje tovrstnih odpadkov.

Odpadki (razširi seznam)
Številka HS Opis


Revizije
Različica Datum Spremembe
1.0 31.01.2017 Prva različica
1.0.1 30.03.2019 Update - text correction
1.1 15.07.2020 Update - link to "Chemicals, liquid" added
1.2 15.07.2021 Update - text revision