Zboží
Definice Tato karta poskytuje obecný přehled postupů pro odběr vzorků maloobchodního balení. Na zvláštní výrobky se však mohou vztahovat dodatečné požadavky, které zde nejsou uvedeny. Řiďte se podle příslušných platných norem a předpisů.

Maloobchodním balením se rozumí balení, u něhož hmotnost nejmenšího jednotlivého balení v rámci jedné zásilky obvykle nepřevyšuje 5 l či 5 kg, tj. jedná se o různé plechovky, lahve, sklenice a pytle.

Za maloobchodní balení by mělo být považováno jakékoli balení příslušně připravené k prodeji jednotlivé osobě k jejímu domácímu použití.
  • V případě koření nebo bylinek to může představovat malé množství mezi 10 a 25 g.
  • U ostatních komodit se obvykle bude jednat o balení mezi 100 g a 2 kg (nebo 2 l).
  • U určitých komodit (např. krmiva pro psy) může takovým balením být dokonce vak nebo pytel o hmotnosti až 25 kg.
Tato karta také poskytuje informace o odběru vzorků hotových výrobků, též v maloobchodních baleních, které nejsou uvedeny v jiných kartách postupu pro odběr vzorku.

Výrobky se rozumí konečné výrobky, které mohou být přímo použity koncovými uživateli.

Tato karta zahrnuje např. různé výrobky, jako jsou předměty pro domácnost, ozdobné předměty, sanitární předměty, oděvy, obuv, předměty používané jako osobní ozdoby, nářadí, mechanická a elektrická/elektronická zařízení, jejich součásti a příslušenství, optické předměty, nástroje a jejich součásti a příslušenství, hodinky, nábytek, lampy a hračky.

Tyto výrobky se skládají z různých materiálů, jako jsou plasty, kaučuk, kůže, papír, textil, nerostné produkty, keramika, sklo a kov nebo jejich kombinace.

Vyloučeny jsou všechny polotovary, jako jsou ingoty, pruty, potrubí, plechy, fólie, dráty atd. Odběr vzorků těchto výrobků upravuje karta postupu pro odběr vzorků z materiálu, který je tvoří.

Pro předměty mající charakter odpadu – viz karta “Odpady”.


Maloobchodní balení a hotové výrobky
Doporučené minimální množství pro každý konečný vzorek V závislosti na hmotnosti zásilky je doporučený minimální počet balení, u nichž má být proveden odběr vzorků za účelem vytvoření souhrnného vzorku, tento:

Velikost kontrolované
dávky/šarže
(počet balení)
Doporučený počet balení,
u nichž má být proveden
odběr vzorků.
2-100 2
101-1 000 3
1 001-10 000 6
10 001-150 000 9
150 001-500 000 12
> 500 000 17

Upraveno z FAO/WHO — CAC/GL 50-2004, tabulka č. 17 pro zjednodušené kontroly.

Výjimky z této tabulky jsou vysvětleny v níže uvedeném plánu vzorkování.

Jsou-li balení malá, zajistěte, aby měl konečný vzorek hmotnost alespoň 250 g. U výrobků představuje minimální konečný vzorek jeden kus hotového a funkčního výrobku.

Pokud je zásilka homogenní (všechny balení mají stejné označení, obsah, čistou hmotnost nebo objem, výrobní číslo nebo číslo šarže a/nebo datum spotřeby) lze odebrat vzorky z menšího počtu balení (nebo položek výrobků). V zásadě by mělo stačit minimální množství/hmotnost identických konečných vzorků, požadovaných laboratoří podle národních předpisů.

Homogenita: Výrobky v maloobchodním balení se obvykle vyrábějí sériově a mají stejné složení nebo jsou homogenní. V případě některého zboží může však přirozená variabilita výrobku znamenat, že maloobchodní balení nejsou stejná nebo homogenní. V každém z případů můžete jednat podle vlastního uvážení, pokud jde o počet odebraných vzorků.
  • Pokud je jasné, že balení jsou stejná (např. jde o vyrobené zboží se stejným datem výroby nebo čísly šarží), může být počet odebraných balení snížen a přesto být stále reprezentativní pro celou zásilku jako celek. Nezapomeňte však odebrat minimální množství potřebné pro analýzu.
  • V případě pochybností ohledně stejnorodosti balení, například pokud existují viditelné rozdíly mezi obsahem, lze odebrat další balení navíc k množství požadovanému na základě rozsahu odběru vzorků, aby byla zajištěna reprezentativnost vzorku.
  • Tentýž postup se použije i pro výrobky: V případě pochybností ohledně stejnorodosti výrobků, například pokud existují viditelné rozdíly mezi jednotlivými kusy, lze odebrat více vzorků, aby byla zajištěna reprezentativnost vzorku. Příkladem nehomogenního zboží je např. keramika. Praxe ukazuje, že keramické výrobky (porcelán, kamenina, běžná keramika a jemná keramika) se v rámci jedné zásilky pravidelně liší.
  • U výrobků vysoké hodnoty se jako vzorek obvykle odebírá jeden reprezentativní kus.
  • Pokud jste nedodrželi rozsah a odebrali jste větší nebo menší množství než je stanovené množství vzorku, musí být tyto důvody zaznamenány do formuláře pro odběr vzorků.
Použitelné normy (normy ISO a EU) a příslušné právní předpisy

  • FAO/WHO. Codex Alimentarius: Obecné pokyny pro odběr vzorků — CAC/GL 50-2004.
Je třeba se řídit rovněž příslušnými národními předpisy a pokyny o odběru vzorků.

Potřebné zařízení
Doporučené vzorkovače v závislosti na použité metodě

  • Běžné nástroje: nůž, nůžky, kleště, svítilna atd.
Vzorkovnice, jež mají být použity k odběru vzorků
  • Plastové pytle (pytlíky), různých tvarů a velikostí; s nebo bez předtisku (P00),
  • Papírové pytle nebo lepenkové krabice, kartóny; s nebo bez předtisku (R00, R01).
Některé výrobky větších rozměrů nepotřebují žádné vzorkovnice, pokud na ně lze snadno připevnit štítek, např. keramické výrobky, dřevo, kámen nebo výrobky, jako jsou elektronická zařízení a přístroje.

Bezpečnostní hlediska a posouzení rizik Řiďte se vašimi národními právními předpisy a pokyny o ochraně zdraví a bezpečnosti.

  • Za běžných okolností není zboží v maloobchodním balení ani hotové výrobky nebezpečné pro zdraví.
  • Potraviny: žádné zvláštní nebezpečí, nemáte-li alergii na příslušný obsah.
  • Jiné přípravky: viz bezpečnostní listy a ADR a štítky označující nebezpečí a bezpečnostní značení na originálním balení.
  • Nasaďte si ochranné rukavice, ochranné brýle a/nebo ochrannou masku (je-to nutné).
  • Měli byste znát veškeré pokyny o ochraně zdraví a bezpečnosti a postupovat podle nich v souladu s místními postupy pro posuzování rizik a/nebo pro bezpečnost práce v místě, kde se vzorek odebírá.

Plán vzorkování
Druh zásilky Popis
Zásilka pro celní odbavení Souhrnný vzorek, je složen z příslušného počtu dílčích vzorků: plechovek, lahví, sklenic nebo pytlů v neotevřeném maloobchodním balení ze všech částí zásilky. Jeden vzorek (jedno maloobchodní balení nebo jedna položka výrobku) obvykle zastupuje veškeré zboží, na které se vztahuje totéž celní prohlášení.

Zásilky pro SZP (vývozní náhrady) nebo kontrolu spotřební daně Souhrnný vzorek je složen z příslušného počtu dílčích vzorků: plechovek, lahví, sklenice nebo pytlů v neotevřeném maloobchodním balení ze všech částí zásilky. Minimální počet balení, u něhož má být proveden odběr vzorků, je uveden v tabulce výše. Skládá-li se zásilka ze zboží pocházejícího z jedné produkční řady (stejné číslo šarže), lze odebrat menší počet vzorků.

Při odebírání vzorků je rovněž třeba zohlednit jejich úměrnost k velikosti přijímané zásilky, viz Obecné zásady.

Fiskální pásky na maloobchodním balení alkoholických a tabákových výrobků k potvrzení jejich pravosti

Obvykle jsou všechny fiskální pásky (kolkové pásky) v celé zásilce zkoumány namátkově nebo systematicky bez odstranění z původního maloobchodního balení. Může být provedena předběžná kontrola pravosti pomocí lupy a UV lampy.


Manipulace se vzorkem
Obecné poznámky
  • Odběr vzorků musí být u rozdílných kontrolovaných dávek/šarží proveden odděleně. Označení na balení může uvádět, zda zásilka obsahuje různé šarže či data výroby a zda se liší kvalita výrobku v různých kontrolovaných dávkách/šaržích.
  • Uvádí-li označení na balení, že zásilka obsahuje různé výrobky (např. zásilka džemů může obsahovat různé druhy džemů), musíte odebrat vzorky u každého jednotlivého druhu. U předmětů, kde zásilka obsahuje směs položek, např. šrouby a vruty různých druhů a složení, je třeba odebrat vzorky z každého jednotlivého druhu.
  • Je třeba vždy ověřit neporušenost balení a datum trvanlivosti.
  • Vzorky maloobchodních balení se nesmí otevírat a jejich obsah přemísťovat do jiných vzorkovnic.
  • Mělo by se dbát na to, aby se zabránilo smazání či překrytí údajů na původním balení. Celní páska by neměla zakrývat obchodní označení původního výrobku (ochrannou známku, označení výrobce, obsahu, datum trvanlivosti, kolkové známky atd.). Doporučuje se umístit vzorky odebraných maloobchodních balení do plastového obalu nebo papírové krabice a umístit označení a celní závěry na tento obal nebo krabici.
  • U zásilky, kde u jednotlivých výrobků se blíží konec lhůty trvanlivosti nebo pokud již tato lhůta uplynula, se obvykle odběr vzorků neprovádí. Vzorky se odeberou pouze, pokud je k tomu zvláštní důvod.
  • U velkých předmětů může být uspokojivou alternativou odběru vzorků fotodokumentace pořízená celníky a další dokumenty popisující výrobek, jeho technické charakteristiky a funkci. U strojů, elektrických/elektronických zařízení a nástrojů jsou tyto informace nezbytné pro jejich správné sazební zařazení.
  • Velké předměty lze také testovat okamžitě s využitím mobilní laboratoře nebo prostředky mobilní diagnostiky, pokud jsou k dispozici.
Formulář pro odběr vzorků
  • Vyplňte formulář pro odběr vzorku. Jedna kopie by měla být připojena ke vzorkům a jedna kopie by měla být uchována pro evidenční účely.
Přeprava
  • Zajistěte, aby přepravní podmínky zabezpečovaly neporušitelnost a zachování příslušných vlastností přepravovaného vzorku.
  • Zajistěte dodržení vhodných podmínek přepravy zboží. Je-li to zapotřebí, měly by být na vnějším obale jasně vyznačeny symboly nebezpečnosti a/nebo podmínky týkající se teploty přepravy.
  • Vzorky potravinářských výrobků nebo chemických látek musí být v rámci jednoho vozidla určeného k přepravě přepravovány odděleně (nákladové přepravky, balicí krabice atd.), aby se zabránilo jakékoli možnosti vzájemné kontaminace.
Uchovávání
  • Podmínky uchovávání jsou dány povahou a vlastnostmi odebraných vzorků.
  • Zajistěte řádné dodržení vhodných podmínek uchování zboží. Je-li to zapotřebí, měly by být na vnějším obale jasně vyznačeny symboly nebezpečnosti a/nebo podmínky týkající se teploty uchovávání.
  • Uchovávejte v čisté, suché, tmavé, chladné a dostatečně odvětrávané místnosti.



Revize
Verze Datum Změny
1.0 12.10.2012 První verze
1.1 15.07.2018 Aktualizace – upřesnění množství vzorků
1.2 30.03.2019 Aktualizace – doplněn odběr vzorků hotových výrobků
1.2.1 1.11.2019 Aktualizace – malé změny textu