1. Proovide võtmist käsitlev üldine teave

Proove võib võtta mitmel eesmärgil, sealhulgas:
Proovid võidakse saata analüüsimiseks laborisse või neid võidakse analüüsida kohe kohapeal, kasutades selleks mobiilset laborit või kohapealset analüüsimist kaasaskantavate seadmetega.

Proovide võtmise meetod sõltub järgmistest asjaoludest:

Proov peaks olema esindav kogu partii või saadetise suhtes.

Tolliga seotud eesmärkidel tuleks esindav proov võtta vastavalt liidu tolliseadustikule või täiendavatele jõustunud tollialastele õigusnormidele (kui vaadatakse läbi ainult osa tollideklaratsioonis nimetatud kaupa või võetakse sellest proove, kehtivad osalise läbivaatamise või proovide analüüsi või läbivaatamise tulemused kogu kõnealuses tollideklaratsioonis nimetatud kauba kohta: vt liidu tolliseadustiku, artiklit 190).

Aktsiisi kindlaksmääramise eesmärgil tuleks proove võtta vastavalt osas „Proovivõtumenetlused“ või asjaomastel proovivõtukaartidel esitatud soovitustele. Aktsiisi kindlaksmääramiseks esitatud soovitusi võib üldiselt järgida ka muul otstarbel võetud proovide puhul, välja arvatud juhul, kui on kehtestatud muud eeskirjad.

Enamiku kaupade puhul konkreetsed proovivõtueeskirjad puuduvad. Mõne kauba puhul on aga sellised eeskirjad olemas. Sel juhul on need eeskirjad ülimuslikud käesolevates suunistes esitatud üldiste eeskirjade suhtes.

Ühtlane partii on kaup, mille koostis ja füüsikalised omadused on ühesugused kogu tootes. Näited ühtlastest kaupadest: selged lahused või muud vedelikud, milles ei leidu hõljuvaid osakesi; pulbrid, teralised ained, milles leiduvad osakesed on ühesuurused ja ühte värvi, ning konservikarbid ühesuguse köögiviljaga ja tootenumbriga. Sellisel juhul ei ole oluline, millisest kohast proov võetakse ja proovi võib võtta juhuslikult valitud kohast. Probleem seisneb selles, et alati ei tarvitse olla ilmne, et partii ei olegi ühtlane.

Näiteks oliiviõli sisaldav mahuti võib olla mitteühtlane saadetis. Sade, mis moodustab olulise osa õlist, võib koguneda mahuti põhja ja seetõttu ei ole saadetis ühtlane. Kui ei ole kindel, et kaup on ühtlane, tuleb saadetist käsitada kui mitteühtlast.

Kui kaup koosneb rohkem kui ühest ühtlasest partiist, tuleb kindlaks teha iga partii suurus ja võtta esindavad proovid igast partiist.

Ebaühtlane partii on saadetis, mille koostis ja füüsikalised omadused muutuvad toote ulatuses.

Näited: lahused hõljuvate osakestega, eri suurusega ja värviga terad, ning konservid teatava köögiviljaga, kuid erinevate tootenumbritega. Sellistel juhtudel ei piisa, kui proov võtta ainult ühest kohast. Oluline on võtta proov, mis esindab kogu partiid.

Peate võtma üksikproovid eri kohtadest kogu saadetisest. Lõpp-proov koosneb üksikproovidest saadud koondproovist.

Ideaalolukorras peaksite võtma proovid igast pakendist, et saada kogu saadetist esindav proov. Tegelikkuses see ei ole võimalik ja tekitaks olukorra, kus ebamõistlikult suur osa saadetisest saaks kahjustatud. Seetõttu on vaja määrata uuringu viis, mis võimaldab saada kõige esindavama proovi vähima mõjuga kaubale.

On olemas mitmesuguseid statistilistel meetoditel põhinevaid uurimisviise ja praktilisi proovivõtuviise saadetiste uurimiseks. Nende eesmärk on tagada, et kauba läbivaatamisel võetaks piisav arv üksikproove, et saada kogu kaupa esindav koondproov. Uurimisviisi võib kasutada nii kogu saadetise kui terviku kui ka selle partiide ja sisemiste pakendite uurimiseks.

Kaubandusasutustest ja teatavatest ELi määrustest (nt komisjoni määrus (EÜ) nr 152/2009) on saadaval mitmesuguseid põhjalikke uurimisviise, mille eesmärk on teha kindlaks toote kvaliteet või see, kas toode ei sisalda keemilisi ega bioloogilisi saasteaineid. Sellised uurimismeetodid on tavaliselt palju rangemad, kui need, mille abil määratakse kauba maksustamise staatus ja liigitus. Sellest on näha, et ei ole olemas ühte „nõuetekohast“ uurimisviisi. Allpool esitatakse näiteid, kuid parima uurimisviisi otsimisel teatavaks olukorraks tuleb arvestada järgmist:
Neid küsimusi arvestades on teie eesmärk otsustada, kuidas kõige paremini saada esindav proov. Uurimisviisi üle otsustamisel kasutage oma riiklikke suunised, et teha kindlaks, missugust uurimisviisi on soovitav kasutada vastavat liiki kaupade või teatava eesmärgi puhul.

Deklarandil on õigus viibida kaupade läbivaatamise ning proovide võtmise juures ning proovid tuleks tavaliselt võtta deklarandi või tema esindaja juuresolekul. Tolliametnik võib võtta proove deklarandi, kontrollitud isiku või nende isikute esindajate juuresolekuta, kui nimetatud isikud on otsustanud kohale tulemata jätta.

Kui toll peab seda vajalikuks, võidakse nõuda deklarandi või tema esindaja kohalolekut kaupade läbivaatamise või neist proovide võtmise ajal, et nad aitaksid lihtsustada kauba läbivaatamist või proovide võtmist (vt liidu tolliseadustiku artiklit 189).

Nimetatud isikud peavad tolli aktiivselt abistama, kui see on vajalik proovide võtmise hõlbustamiseks, sealhulgas:Nimetatud isikud peavad tolli aktiivselt abistama, kui see on vajalik proovide võtmise hõlbustamiseks, sealhulgas:>
Kui deklarant keeldub osalemast proovide võtmise toimingus või nimetamast isikut, kes suudab pakkuda vajalikku abi, peab toll määrama tähtaja oma nõudmiste täitmiseks (vt liidu tolliseadustik). Kui seda tähtaega ei järgita, võite te jätkata proovide võtmist, kusjuures deklarant kannab sellega seotud kulud ja vastutab proovide võtmise eest, ning te võite kasutada seejuures vajaduse korral pädeva isiku või vastavalt kohaldatavatele eeskirjadele nimetatud muu isiku osutatavaid teenuseid (vt liidu tolliseadustiku artiklit 189). Sel juhul on proovivõtutoiming sama seaduslik nagu deklarandi või kontrollitud isiku juuresolekul proovide võtmisel.

Kui proovide võtmisega kaasneb tõsine ohutusrisk või kui on nõutav kasutada spetsiaalseid proovivõtuseadmeid ja/või kaitsevahendeid, võite te lasta proove võtta oma järelevalve all ka teistel kvalifitseeritud või vastava ettevalmistuse saanud isikutel (vt Ohtlikest kaupadest proovide võtmine).

Vastavalt liidu tolliseadustiku artiklile 134 kohaldatakse „inimeste, loomade või taimede elu ja tervise kaitsmiseks ning keskkonna kaitsmiseks“ tollikontrolli. Mõnes liikmesriigis teostab sellist tarbija-, ja keskkonnakaitse ning avaliku julgeoleku kontrolli tolliamet, teistes liikmesriikides on selleks eraldi asutus. Sellisel juhul võivad olla vajalikud põhjalikumad proovivõtumeetodid ja Te peaksite vajaduse korral tutvuma siseriiklike suuniste ja ELi õigusaktidega.


2. Proovivõtuplaan

Proovivõtukava koostamiseks peaksite te tegema järgmist:
  1. kontrollima kaupade kohta kättesaadavat teavet;
  2. tutvuma proovide võtmisega seotud asjaoludega, sealhulgas kogu eelnevalt koostatud töötervishoiu ja tööohutuse alase teabega;
  3. tutvuma kõigi erieeskirjade ja -soovitustega, mis käsitlevad proovide võtmist asjaomastest kaupadest;
  4. proportsionaalsus;
  5. valmistama ette vajalikud proovivõtuvahendid ja proovianumad;
  6. Fotograafilised tõendid

2.1 Kauba kohta kättesaadava teabe kontrollimine

Te peate põhjalikult uurima läbivaadatavate/kontrollitavate kaupade kohta kättesaadavat teavet, sealhulgas kaupade saatedokumente: näiteks ohutuskaarte, fütosanitaarsertifikaate.

Kui kauba saatedokumendid sisaldavad rahvusvaheliselt tunnustatud sümboleid ja tähistusi kaupade käitlemisega kaasneva ohu taseme kohta, peate te neid juhiseid järgima. Samuti on oluline, et te annaksite ka kõigile teistele kaupu käitlevatele isikutele neist riskidest teada.

Tolliametnikud peavad olema teadlikud selliste sümbolite ja tähistuste tähendusest. Nende sümbolite ja tähistustega edastatakse kasulikku teavet ohutusmeetmete kohta, mida tuleb võtta, ning isikukaitsevahendite, pakendite ning transpordi- ja säilitamisnõuete kohta.

Tähistused on järgmised:

Need sümbolid ja tähistused tuleks pakenditele kanda selgelt nähtaval viisil.

Kui deklarant või ettevõtja ei suuda esitada kehtivaid ja autentseid andmeid kaupade laadi kohta, tuleb proovid ja näidised võtta eriti ettevaatlikult. Sel juhul peate te kaupu käsitama ohtlike kaupadena.

Te ei tohi võtta proove ja näidiseid järgmistest kaupadest:
Nende kaupade loetelu, millest tolliametnikud proove ja näidiseid ei võta, on liikmesriigiti ja vastavalt tolliametnike pädevusele erinev. Üldiselt kehtib eespool esitatud loetelu.

Seda liiki kaupadest võivad proove ja näidiseid võtta ainult pädevad riigiasutused või välised organisatsioonid ning isikud, keda on koolitatud neid proove ja näidiseid võtma ning kes omavad vastavat litsentsi.


2.2 Tutvumine proovide võtmisega seotud asjaoludega

Te peate koguma andmeid kaupade asukoha kohta laoruumides või veokites, transpordiliigi kohta, hoidla mahutavuse ja suuruse kohta, selle kohta, kui lihtne on kaupadele ligi pääseda, kaupade liigutamisega seotud võimalike ohtude kohta jne.

Kui te olete seda teinud, peaks teil olema korralik ülevaade järgnevast:
Teil ei soovitata võtta proove järgmistes olukordades, kuid kui on oluline võtta proove, järgige iga olukorra kohta antud nõuandeid:
Soovitatav on proovide võtmine deklarandi või tema esindaja poolt. Proovi võib võtta ka selleks kutsutud spetsialist (töövõtja) tolli järelevalve all (vt punkti ohtlikest kaupadest proovide võtmise kohta Ohtlikud ained); Te võite laboriga konsulteerida minimaalselt vajalikust proovi kogusest või kas on võimalik kasutada mittepurustavat analüüsi. Kui proovi on võimalik pärast katsetamist samasugusena tagastada, siis tuleks seda deklarandile teatada.
Kaupu võib tollijärelevalve all vedada importija valdustesse või teise kohta, kus on asjakohased tingimused proovide võtmiseks.


2.3 Selliste erieeskirjade või -soovitustega tutvumine, mis käsitlevad proovide võtmist asjaomastest kaupadest

Enne proovide võtmist soovitatakse teil tutvuda järgmiste teabeallikatega, et olla kursis uuritavat toodet käsitlevate erieeskirjade või -soovitustega:
Konkreetsete nõuannete või juhiste saamiseks võtke kindlasti ühendust oma kohaliku tollilaboriga.


2.4 Proportsionaalsus

Proovide või näidiste võtmisel on oluline arvesse võtta, kui suure osa need kaubasaadetisest moodustavad.

Näiteks suhteliselt väikese kaubasaadetise puhul võib olla vaja võtta väiksemaid proove või näidiseid (pidades silmas miinimumnõudeid), selleks et need ei moodustaks kaubasaadetisest liiga suurt osa. Kahtluse korral pidage nõu laboriga.

Kontrollige, kas kaubad, millest kavatsetakse proove või näidiseid võtta, on pärit samast tootmispartiist. Pakendil esitatud märgistelt võib saada teavet selle kohta, kas kaubasaadetis sisaldab erinevaid tootmispartiisid või erineval kuupäeval toodetud kaupu ning kas eri partiidesse kuuluvad tooted erinevad üksteisest kvaliteedi poolest. Kui see on nii, tuleb erinevatest partiidest võtta proovid ja näidised eraldi. Alati tuleb kontrollida pakendite rikkumatust ja kehtivusaega. Ärge võtke proove toodetest, mille kehtivusaeg on möödas või möödumas.

Näidisteks võetud jaemüügipakendeid ei tohiks avada ning nende sisu ei tohiks panna muudesse proovianumatesse. Need näidised tuleks otse märgistada lõpp-proovidena. Proovid pakendatakse ja plommitakse vastavalt pakendamisnõuetele. Tuleb olla hoolikas, et mitte ära kustutada või katta kinni originaalpakendil esitatud teavet.

Vt Proovide käitlemine - pakkimine; proovide jagamise süsteem.


2.5 Proovivõtuvahendite ja proovianumate ettevalmistamine

Te peaksite:

Kui te leiate, et teil ei ole võimalik proove võtta rahuldaval viisil, sest teie varustus ei ole piisav või on muud asjaolud, võite te paluda, et deklarant võtaks proovid ise teie järelevalve all.

Nii võib toimida ka juhul, kui ohtlikest kaupadest võtab proove ekspert (vt proovide võtmine ohtlikest kaupadest).


2.6 Fotograafilised tõendid

Fotograafilised tõendid võivad osutuda eriti kasulikuks siis, kui pakendil on esitatud palju teavet või kui te teete eeskirjade eiramise kindlaks vaatluse teel.

Fotokoopiad
Kõige tavapärasemas mõttes võib see tähendada lihtsalt seda, et te võtate pakendi näidise ja kopeerite selle paljundusmasinas. Sellisel juhul peaksite te oma fotokoopiate lehed nummerdama ning osutama oma aruandes neile kui lisadele. Selline meetod võib olla eriti kasulik juhul, kui te ei suuda kindlaks teha jaemüügipakenditel esitatud keeli.

Digifotod
Digifotode abil on sageli võimalik saada üksikasjalikumat teavet ning need võivad olla abiks, kui selgitatakse, kuidas kaubad olid virna laotud või pakendatud. Need fotod võivad olla lisatud teie aruandele.

Pidage siiski meeles, et kui puudub selge kontrolljälg, ei pruugita neid kohtuasja puhul tõendusmaterjalina aktsepteerida. Tutvuge oma siseriiklike suunistega, mis käsitlevad vastuvõetavaid fotograafilisi tõendeid.




Läbivaadatud versioonid
Versioon Kuupäev Muudatus
1.0 12.10.2012 Esimene versioon
1.1 15.07.2018 Ajakohastamine – lisatud proovide võtmine keskkonnakaitse eesmärgil ning tarbijakaitse ja avaliku julgeoleku nimetamise tõttu; hetero- ja homogeensust on arvesse võetud; lisatud proportsionaalsus; proovide koguste selgitus; tekstiparandused
1.1.1 30.03.2019 Uuendus: R & S-lausete eemaldamine ja teksti muutmine 2.2. peatükis.
1.2 15.07.2020 Update: new text in Paragraph 1