Jäätmed
Määratlus

(Harmoneeritud süsteemi koodid, mida siinne kaart käsitleb)
Selle proovivõtukaardi tähenduses on mõiste „jäätmed“ määratletud kui mis tahes aine, objekt või ese, mis on mõeldud ainult taaskasutamiseks või kõrvaldamiseks.

Sellel kaardil on kirjeldatud üksnes soovituslikku jäätmeproovide võtmist. Jäätmeproovide võtmise ja analüüsimisega saab teha kindlaks üksnes jäätmete koostise, kuid sellega ei saa tõendada, et uuritav materjal on ette nähtud jäätmeteks. Jäätmetena liigitamiseks tuleb teha täiendav kontrollimine või halduslik uurimine. Keskkonnakaitse eesmärgil on vaja rakendada üksikasjalikumat proovivõtumeetodit. Sellisel juhul tuleb kasutada spetsiaalseid keskkonnakaitseks ette nähtud proovivõtumeetodeid.

Jäätmeid on mitut liiki. Neid saab liigitada järgmiselt:
  • mitteohtlikud jäätmed;
  • ohtlikud jäätmed;
  • olmejäätmed (majapidamisjäätmed).

Selle kaardi puhul saab jäätmeid liigitada järgmiselt:
  • vedelad jäätmed;
  • tahked jäätmed;
  • püdelad jäätmed;
  • Damaged and broken articles and other articles, unfit for use.

Teatavat liiki jäätmetest tuleks proove võtta spetsiifilisema meetodiga:

Jäätmed
Soovituslik miinimumkogus iga proovi puhul

Sõltuvalt jäätmete liigist. Üldiselt on piisav, kui proov on 0,5 kg.
Kohaldatavad standardid (ISO ja ELi standardid) ning õigusaktidlegislación pertinente
  • Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid
  • Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1013/2006 jäätmesaadetiste kohta
  • Komisjoni määrus (EÜ) nr 669/2008 Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1013/2006 (jäätmesaadetiste kohta) IC lisa täiendamise kohta
  • EN 14899: Jäätmete kirjeldus. Jäätmematerjalidest proovide võtmine. Proovivõtukava koostamise ja rakendamise raamistik
  • CEN/TR 15310: Jäätmete iseloomustus. Jäätmematerjalidest proovide võtmine
Peate tutvuma ka oma riigi õigusaktide ja suunistega proovide võtmise kohta.


Vajalikud vahendid
Soovituslik proovivõtuvahend olenevalt kasutatavast meetodist Vaja võib minna mitmesuguseid vahendeid, sealhulgas spetsiaalseid vahendeid, mille kasutamiseks on vaja väljaõpet. Rohkem teavet leiate proovivõtukavadest.
  • Leeliselistest vedelikest võetakse proove klaasist, plastist või metallist riistadega.
  • Happelistest vedelikest võetakse proove klaasist või plastist riistadega.
  • Orgaanilistest lahustitest (vedelikest) võetakse proove klaasist või metallist riistadega.
  • Tahkistest ja püdelikest võetakse proove plastist ja metallist riistadega.
  • Proovijagamise seade (D01-01)
Lisateabe jaoks vt peatükki, mis käsitleb proovivõtuvahendeid.

TÄHELEPANU! Kui on olemas ristsaastumise oht, tuleb iga toote puhul kasutada proovi võtmiseks eraldi riistu ja seadmeid või ühekordseid vahendeid.

Proovide ja näidiste võtmiseks kasutatavad mahutid
  • Eri suurusega kilekotid, eeltrükitud märgisega või ilma (P00)
  • Eri suurusega plastpudelid (P02, P03, P04)
  • Klaaspudelid (G01)
  • Metallmahutid (M01)
Lisateabe jaoks vt peatükki, mis käsitleb proovianumaid.

Ohutusabinõud ja riskihindamine TÄHELEPANU! Teatavatest toodetest ei tohi proove võtta või võivad neist proove võtta üksnes vastava väljaõppega isikud. Näiteks radioaktiivsetest jäätmetest ei tohi proove võtta. Kahtluse korral tuleb kontrollida radioaktiivsust ja/või küsida nõu asjatundjalt (jäätmemäärus ei hõlma radioaktiivseid jäätmeid (materjale). Seepärast tuleb jäätmeproovide võtmise meetodite hulgast jätta välja radioaktiivsete jäätmete proovide võtmise meetodid).

Lisateabe jaoks vt peatükke, mis käsitlevad proovide ja näidiste võtmist ohtlikest kaupadest ning töötervishoidu ja tööohutust.
  • Tutvuge ka oma riiklike õigusaktide ja suunistega, mis käsitlevad töötervishoidu ja tööohutust.
  • Alati kaaluge, kas on vältimatult vaja tootest proovi võtta. Kas saadetise nõuetekohasust saab teha kindlaks muul viisil?
  • Mõned jäätmed võivad ikkagi olla ohtlikud, kuigi nende koostisained ei ole ohtlikud. Näiteks alumiiniumi-, magneesiumi- ja tsingijäätmetest, kui need on peene pulbri kujul, võib veega kokkupuutel tekkida tuleohtlikke gaase. Selliste jäätmete käitlemisel tuleb võtta vastavad ohutusmeetmed.
  • Jäätmed võivad hõlmata ohtlikke keemiatooteid (polüetüleen külmkappides), teravaid servi või muid kahjustusi. Sellistest toodetest proovide võtmisel tuleb võtta vajalikud ohutusabinõud.

Ohusümbolid
  • Kontrollige ohusümbolite olemasolu ja tehke kindlaks, millise ohuga on tegemist. Korduvkasutatavatel mahutitel võib leiduda vanu sümboleid, millel puudub seos sellega, mis parajasti mahutis on.

Ohutuskaardid
  • Kui saadetisega on kaasas toote ohutuskaart, kontrollige alati, millist teavet seal on saadetisega seotud konkreetsete ohtude kohta. Enamikul juhtudel puuduvad jäätmesaadetiste puhul ohutuskaardid.

H- ja P-laused
  • Toote ohutuskaardile kantud H- ja P-lauseid tuleb täpselt järgida.
  • Need on kavandatud selleks, et kaitsta teid ja teie töökaaslasi.
  • Nendega on kindlaks määratud meetodid, kuidas toimida iga ohu puhul eraldi ja kuidas siis, kui on korraga mitu ohtu.
Tähelepanu: jäätmete märgised ei tarvitse olla usaldusväärsed ega tarvitse olla seotud mahutite sisuga.

Isikukaitse
Vaja võib minna mitmesuguseid isikukaitsevahendeid, sealhulgas spetsiaalseid vahendeid, mille kasutamiseks on vaja väljaõpet; isikukaitse hõlmab näiteks järgmist.
  • Kaitsekindad / ühekordselt kasutatavad kindad
  • Kaitseriietus
  • Hingamisteede kaitsevarustus orgaaniliste ühendite aurude jaoks sobiva filtriga, kui see on vajalik
  • Enne ja pärast toodete käitlemist peske alati käsi!
  • Proovide võtmise ajal tuleb vältida proovi mikrobioloogilist või muud liiki saastamist
  • Teatavates jäätmetes võivad säilida elus mikroorganismid. Käitlemisel võib tekkida aerosoole ning on oht neid sisse hingata. Vajaduse korral kandke maski.

Proovivõtukava
Saadetise liik Proovivõtukord
Määrake kindlaks proovivõtu eesmärk Ohtlike jäätmete ja teadmata koostisega jäätmete puhul vt peatükki, mis käsitleb proovide ja näidiste võtmist ohtlikest kaupadest, ja olenevalt jäätmete laadist kas tahkete kemikaalide, vedelate kemikaalide või vedelate naftasaaduste proovivõtukaarti.

Koondproov koosneb sobival arvul üksikproovidest. Kui võib kindel olla, et kogu saadetis on ühesugune, võetakse tavaliselt üks üksikproov, mis esindab kõiki sama tollideklaratsiooniga hõlmatud kaupu. Kui esindavate proovide ja näidiste võtmine ei ole saadetise ebaühtlase laadi tõttu võimalik, moodustatakse proovide valim hinnangu alusel. Valimi moodustamise selgituseks tuleb alati lisada fotod.

Vedeljäätmed vertikaalsetes paiksetes mahutites, horisontaalsetes paiksetes mahutites, laeva-, raudtee- või automahutites Hoiatus! Vedeljäätmeid sisaldavates tünnides võib olla surve. Kummis tünni ei tohi liigutada ega sellest proove võtta, kuni tünni surve on ohutult alandatud. Suuremate mahutite avamisel ja neist proovide võtmisel tuleb võtta ohutusmeetmeid, et tagada tervist ja ohutust.

Enamikul suurtel mahutitel on ventiilid mahuti põhja lähedal ning luugid ülemises osas. Soovitatav on võtta proovid mahuti ülosast. Põhjast ei ole võimalik võtta proove igast kihist. Enne luugi avamist tuleb vaadata mahuti rõhunäitu. Vajaduse korral tuleb aeglaselt avada kaitseventiili, et rõhk mahutis alaneks atmosfäärirõhuni. Kui mahutil ei ole kaitseventiili, avage ettevaatlikult luugi polte, et rõhk alaneks. Peatage avamine, kui rõhk on liiga suur või kui tekib pihkumine.

Kui mahuti rõhk on stabiliseerunud, võite hakata proove võtma. Kui mahuti sisu on kihistunud, tuleb võtta proove igast kihist. Proove tuleb võtta vähemalt mahuti ülaosast, keskosast ja alumisest osast. Kui mahutis on mitu sektsiooni, tuleb võtta proovid igast sektsioonist eri sügavustel, nagu on nõutud.

Võtke üks või mitu koondproovi juhusliku või süstemaatilise valiku alusel saadetise eri osadest vähemalt kolmest tavapärasest punktist (keskelt, ülevalt ja põhjast) või kindlaksmääratud ajavahemike järel laadimise ajal. Varieeruva koostisega jäätmete saadetistest võidakse nõuda suurema arvu üksikproovide võtmist.

Ärge täitke proovivõtumahutit liiga täis ning jätke vähemalt 10 % mahutist tühjaks soojuspaisumise jaoks.

Pakendamata tahked ja püdelad jäätmed mahtlastina veokis, mahutis või konteineris Kui toodet veetakse pakendamata, tuleb veost käsitada ühe tervikuna ning proovid tuleb võtta veose kõikidest osadest.

Proove võib võtta pinnalt või sügavamalt. Proovi võtmisel pinnalt eemaldage soovitud kohast prügi. Koguge vajalik kogus proovi proovivõtukellu või -kulbiga umbes 20 cm sügavuselt. Sügavamalt proovide võtmiseks tehakse proovivõtukohas kühvliga auk soovitud proovivõtusügavuseni. Seejärel võetakse kelluga proov.

Võtke üks või mitu üksikproovi juhusliku valiku alusel saadetise eri osiadest vähemalt viiest tavapärasest punktist (üks keskelt ning neli keskme ja servade vaheliste alade keskelt eri kõrgustelt) või kindlaksmääratud ajavahemike järel mahalaadmise ajal. Väga suure ebaühtlusega jäätmeid sisaldavatest saadetistest võib võtta rohkem üksikproove.

Vedelad ja tahked jäätmed väikepakendites, vaatides, tünnides, kastides, plekknõudes, kottides ja pudelites

Võtke mitu üksikproovi juhuslikult valitud kohtadest saadetise eri osadest.

Liikuvad vedelad ja tahked jäätmed Üks koondproov moodustatakse kogu liikuva jäätmevoo läbimõõdu ulatuses võetud üksikproovide alusel, mis on võetud liikumiskiirusest sõltuvate ajavahemike järel.

Segajäätmed, suurjäätmed, muud jäätmed

Proovide võtmine kogu saadetisest ja saadud proovid tuleb registreerida fotode ja/või videote abil; harilikult proove ei võeta. Kui võetakse proove, siis tavaliselt hinnangu alusel.


Proovide käitlemine
Üldised märkused
  • Materjal, millest proovid võetakse, võib olla ühtlane või heterogeenne. Teadaoleva päritoluga ühtlasest materjalist (nt tootmisjäätmed) proovide võtmiseks ei pruugi olla vaja põhjalikku proovivõtueeskirja. Ebaühtlastest ja tundmatutest jäätmetest on vaja rohkem proove võtta.Kauba koostis või füüsikalised näitajad on ühetaolised kogu tootes.Kauba koostis või füüsikalised näitajad muutuvad toote ulatuses.
  • Kui toodet veetakse pakendamata, tuleb veost käsitada ühe tervikuna ning proovid tuleb võtta veose kõikidest osadest.
  • Kui huvi pakuvad nii jäätmete koostise varieeruvus kui ka keskmised näitajad, võib olla soovitatav üksikproove mitte kokku segada. Selgitus lisaproovide võtmise kohta tuleb esitada proovivõtuvormil.
  • Esindavate proovide võtmine: proov peab olema esindav kogu saadetise suhtes. Kõik üksikproovid võetakse saadetisest juhusliku valiku alusel nii, et iga üksikproovi valimise tõenäosus oleks sama. Iga üksikproovi soovituslik miinimumkogus on 1 kg. Koondproovi moodustamiseks tuleb üksikproovid omavahel põhjalikult segada. Veenduge, et proovivõtu käigus ei muudeta toodet, millest proovi võetakse. Kui toode ei ole ühtlane, märkige see proovivõtuvormile.
  • Hinnangu alusel moodustatav valim (eesmärgipärane valim): sellise valimiga uuring tehakse siis, kui esindavat valimit ei saa moodustada, kuna saadetis on ebaühtlane (vt ka vastavat määratlust standardis EN 14899). Valimi moodustamise selgituseks tuleb alati lisada fotod.
  • Proovi jagamine: koondproov võib olla suurem kui 100 kg. Sellepärast tuleb koondproovi lõpp-proovide saamiseks vähendada. Lisateabe jaoks vt peatükke, mis käsitlevad proovide ja näidiste võtmise menetlusi ning proovide jagamise korda.
  • Proovide pakendamine: proovid peavad olema pakendatud kindlalt ja need peavad olema asjakohasel viisil kaitstud kahjustamise eest (mehaaniline kahjustamine, suur õhuniiskuse või temperatuuri muutus jne). Mahutid peavad olema täielikult täidetud, aga kui on paisumise või gaasiliste fermentatsioonisaaduste eraldumise oht, jäetakse umbes 10 % vaba ruumi mahuti ülaosasse.
Proovivõtuvorm
  • Täitke proovivõtuvorm. Üks eksemplar tuleks lisada proovide juurde ning üks talletada toimikus. Lisage fotod saadetisest proovide võtmise kohta.
Transport
  • Tuleb korraldada sobiv transport tollilaborisse; seejuures võetakse arvesse asjaomast liiki jäätmete transporti käsitlevaid eeskirju. Iga prooviga peab olema kaasas koopia toote ohutuskaardist, kui see on olemas.
Säilitamine
  • Tuleb korraldada sobival viisil säilitamine; seejuures võetakse arvesse asjaomast liiki jäätmete pakendamise, märgistamise ja ladustamise eeskirju.

Jäätmed (avage loetelu)
HSi rubriik Kirjeldus


Läbivaadatud versioonid
Versioon Kuupäev Muudatus
1.0 31.01.2017 Esimene versioon
1.0.1 10.07.2019 Update - text correction
1.1 15.07.2020 Update - link to Chemicals, liquid
1.2 15.07.2021 Update - text revision