1. Vispārīga informācija par paraugu ņemšanu

Paraugu ņemšanu veic dažādos nolūkos, tai skaitā:
Paraugus var nosūtīt uz laboratoriju analīzes veikšanai vai testēt uz vietas, izmantojot pārvietojamu laboratoriju vai tūlītēju testēšanu ar mobilās diagnostikas līdzekļiem.

Paraugu ņemšanas metodes izvēle ir atkarīga no:

Paraugam būtu jāreprezentē visa partija vai viss sūtījums.

Muitas vajadzībām reprezentatīvi paraugi jāņem saskaņā ar Savienības Muitas kodeksu vai muitas jomā spēkā esošiem papildu noteikumiem (ja pārbauda vai ņem paraugus tikai daļai preču, kas ietvertas muitas deklarācijā, daļējās pārbaudes vai paraugu pārbaudes vai analīzes rezultātus attiecina uz visām vienā deklarācijā ietvertajām precēm: skat. Muitas kodekss, 190. pants).

Akcīzes aprēķināšanas nolūkā pārbaudāmie paraugi būtu jāņem saskaņā ar ieteikumiem, kas izklāstīti sadaļā „Paraugu ņemšanas procedūras” vai speciālajās paraugu ņemšanas procedūru kartēs. Par akcīzes precēm sniegtos ieteikumus var ievērot arī attiecībā uz citos nolūkos ņemtiem paraugiem, ja vien nepastāv citi noteikumi.

Uz vairumu preču neattiecas īpaši paraugu ņemšanas noteikumi. Attiecībā uz dažām precēm šādi noteikumi ir paredzēti: tādā gadījumā priekšroka dodama tiem, nevis šīs rokasgrāmatas vispārīgajiem noteikumiem.

Homogēna partija ir tāda partija, kurā visām precēm ir viendabīga struktūra vai fiziskās īpašības. Homogēni ražojumi ir, piemēram, caurspīdīgi šķīdumi vai citi šķidrumi, kuros nav suspendētu daļiņu, pulveri vai granulas ar vienādām daļiņām un krāsu, kā arī bundžas, kurās iepildītajiem dārzeņiem ir viens ražošanas numurs. Šādos gadījumos paraugu var ņemt no jebkuras ērtas vietas. Problemātiski ir tas, ka ne vienmēr ir skaidrs, vai partija ir homogēna.

Piemēram, var šķist, ka ar olīveļļu piepildīta tvertne ir homogēna. Taču tvertnes apakšā var uzkrāties nogulsnes, kas ir būtiska eļļas daļa, un tad tvertnē iepildītā eļļa vairs nebūs homogēna. Ja nav pārliecības par preces homogenitāti, sūtījums jāuzskata par heterogēnu.

Ja sūtījumu veido vairākas homogēnas partijas, ir jānosaka katras partijas lielums un jāpaņem reprezentatīvi visa sūtījuma paraugi.

Heterogēna partija ir sūtījums, kurā iekļautajām precēm ir atšķirīga struktūra vai fiziskās īpašības.

Kā piemērus var minēt šķīdumus ar suspendētām daļiņām, dažādu lielumu un krāsu granulas, kā arī bundžas, kurās iepildītajiem dārzeņiem ir atšķirīgi ražošanas numuri. Šādos gadījumos nepietiek, ja paraugs ir ņemts tikai no vienas vietas. Ir vajadzīgs tāds paraugs, kas reprezentē visu partiju.

Ņemiet elementārparaugus no dažādām sūtījuma daļām. Galīgo paraugu iegūst, no elementārparaugiem izveidojot kopparaugu.

Ideālā gadījumā paraugus ņemtu no katra iepakojuma, tā nodrošinot, ka paraugi reprezentē visu sūtījumu. Tomēr praksē tas nav iespējams, un tādā veidā tiktu paņemta vai sabojāta nesamērīgi liela sūtījuma daļa. Tāpēc ir jāizmanto tāds pārbaudāmais apmērs, kas nodrošina visreprezentatīvāko paraugu un minimāli ietekmē preces.

Pamatojoties uz statistisko paraugu ņemšanas metodiku un praktiskiem komercsūtījumu paraugu ņemšanas aspektiem, ir noteikti daudzi un dažādi pārbaudāmie apmēri. To mērķis ir nodrošināt, ka pārbaudei vai paraugu ņemšanai izvēlētais preču skaits ir pietiekami liels, lai iegūtais rezultāts reprezentētu visu preču kopumu. Pārbaudāmo apmēru var attiecināt gan uz visu sūtījumu, gan tā apakšpartijām un/vai iekšējiem iepakojumiem.

Ja ir jānoskaidro ražojuma kvalitāte vai jānodrošina, ka tajā nav ķīmisku vai bioloģisku piesārņotāju, plašas norādes par pārbaudāmo apmēru ir pieejamas tirdzniecības struktūrās un konkrētos ES noteikumos (piemēram, Komisijas Regulā (EK) Nr. 152/2009). Šie pārbaudāmie apmēri parasti ir daudz stingrāki nekā tie, kas jāievēro, lai noteiktu preču statusu nodokļu uzlikšanas nolūkiem vai klasifikāciju. Tādējādi konkrēta „pareizā” pārbaudāmā apmēra nav. Turpmāk ir minēti vairāki piemēri, un, nosakot konkrētajai pārbaudei piemērotāko pārbaudāmo apmēru, būs jāņem vērā šādi aspekti:
Atbildēm uz šiem jautājumiem būtu jāpalīdz jums izlemt, kāds ir vislabākais reprezentatīva parauga iegūšanas veids. Lemjot par izmantojamo apmēru, ielūkojieties konkrētās dalībvalsts vadlīnijās, lai noskaidrotu, vai jūsu valdība nav ieteikusi konkrētu apmēru, ko izmantot attiecībā uz noteiktu preču veidu vai paraugu ņemšanas nolūku.

Deklarētājam ir tiesības būt klāt preču pārbaudē un paraugu ņemšanā, un parastos apstākļos paraugi jāņem deklarētāja vai tā pārstāvja klātbūtnē. Muitas ierēdnis var ņemt paraugus bez deklarētāja, pārbaudāmās personas vai to pārstāvja klātbūtnes gadījumā, ja tie nevēlas piedalīties.

Muitas dienesti, ja tie uzskata par vajadzīgu, var pieprasīt, lai deklarētājs vai viņa pārstāvis būtu klāt preču pārbaudē vai paraugu ņemšanā un sniegtu nepieciešamo palīdzību, kas atvieglotu šādu pārbaudi vai paraugu ņemšanu (skat. Savienības Muitas kodekss, 189. pants).

Tiem aktīvi jāsniedz muitas iestādēm nepieciešamā palīdzība, lai vienkāršotu paraugu ņemšanu, tai skaitā jānodrošina:
Ja deklarētājs atsakās piedalīties paraugu ņemšanā vai nozīmēt personas, kas spētu sniegt nepieciešamo palīdzību, muitas iestādes nosaka termiņu, līdz kuram jāizpilda noteiktās prasības.

Ja šis termiņš netiek ievērots, jūs varat paraugu ņemšanu veikt uz deklarētāja rēķina un viņa atbildībā, vajadzības gadījumā izmantojot tādu kompetentu personu vai citu personu pakalpojumus, kas ieceltas saskaņā ar piemērojamiem noteikumiem (skat. Savienības Muitas kodekss, 189. pants).

Šajā gadījumā paraugu ņemšana ir līdzvērtīga tādai, kas veikta deklarētāja vai pārbaudāmās personas klātbūtnē (skat. Savienības Muitas kodekss).

Ja paraugu ņemšana saistīta ar nopietnu veselības apdraudējumu vai speciāla paraugu ņemšanas un/vai aizsardzības aprīkojuma izmantošanu, paraugu ņemšanu jūsu uzraudzībā var veikt citas kvalificētas vai īpaši apmācītas personas (skat. Bīstamu preču paraugu ņemšana).

Saskaņā ar Savienības Muitas kodeksa 134. pantu “cilvēku, dzīvnieku vai augu dzīvības un veselības aizsardzība un vides aizsardzība” ir pakļauta muitas kontrolei. Dažās dalībvalstīs šo patērētāju un vides aizsardzību un sabiedrības drošības kontroli veic muita un citās – atsevišķas iestādes. Šādos gadījumos var būt nepieciešamas sarežģītākas paraugu ņemšanas procedūras, un attiecīgā gadījumā jums vajadzētu skatīt jūsu valsts norādes un ES tiesību aktus.



2. Paraugu ņemšanas plāns

Sagatavojiet paraugu ņemšanas plānu
  1. Uzziniet pieejamo informāciju par precēm.
  2. Iepazīstieties ar paraugu ņemšanas apstākļiem, tostarp visu pieejamo informāciju par veselību un drošību.
  3. Uzziniet īpašos noteikumus vai ieteikumus par konkrēto preču paraugu ņemšanu.
  4. Proporcionalitāte.
  5. Sagatavojiet nepieciešamos paraugu savācējus un paraugu traukus.
  6. Fotogrāfiski pierādījumi.

2.1 Iepazīstieties ar pieejamo informāciju par precēm

Rūpīgi iepazīstieties ar visu pieejamo informāciju par kontrolei pakļautajām precēm, tostarp ar preču pavaddokumentiem, piemēram, drošības datu lapām, fitosanitārajiem sertifikātiem.

Ja pavaddokumentos ietverti starptautiski atzīti simboli un marķējumi, kas apzīmē bīstamības līmeni saistībā ar preču apstrādi, ir jāievēro minētās instrukcijas. Informējiet par apdraudējumiem visas pārējās personas, kas piedalās preču apstrādē.

Kompetentajiem muitas ierēdņiem jābūt informētiem par šādu simbolu un marķējumu nozīmi. Minētie simboli un marķējumi sniedz noderīgus datus par drošības pasākumiem, kas jāievēro, individuālās aizsardzības līdzekļiem, iepakojumu un transportēšanas un uzglabāšanas nosacījumiem.

Šie marķējumi ir:

Minētie simboli un marķējumi jāizvieto uz iepakojuma tā, lai tie būtu skaidri redzami.

Ja deklarētājs vai tirdzniecības pārstāvis nav spējīgs sniegt derīgus un autentiskus datus, kas raksturo preces, paraugu ņemšana jāveic ārkārtīgi piesardzīgi. Minētajos gadījumos jums paraugu ņemšanai pakļautās preces jāuzskata par bīstamām.

Paraugus neņem šādām precēm:
Preču saraksts, kurām muitas ierēdņi neņem paraugus, atšķiras dažādās dalībvalstīs un atkarībā no muitas ierēdņu kompetences līmeņa, bet kopumā iepriekš minētais saraksts ir pareizs.

Šāda veida preču paraugus var ņemt vienīgi valsts kompetentās iestādes vai neatkarīgas organizācijas un personas, kas apmācītas vai sertificētas šādu paraugu ņemšanai.


2.2 Iepazīstieties ar paraugu ņemšanas apstākļiem

Ievāciet informāciju par preču atrašanās vidi uzglabāšanas vietā vai transportlīdzekļos, par transporta veidu, par uzglabāšanas vietas platību un ietilpību, par preču pieejamību, iespējamajiem apdraudējumiem saistībā ar preču pārvietošanu, u.c.

Kad šis uzdevums ir paveikts, jums vajadzētu būt skaidrībai par
Turpmāk minētajos gadījumos paraugus ņemt nav ieteicams, bet, ja paraugu ņemšana ir svarīga, tad, lūdzu, ievērojiet padomus, kas sniegti attiecībā uz katru situāciju:
Ieteicams, lai paraugus ņem deklarētājs vai tā pārstāvis. Paraugu muitas uzraudzībā var ņemt speciālists, ar kuru noslēgts attiecīgs līgums (skat. punktu par paraugu ņemšanu no bīstamām precēm); Varat konsultēties ar laboratoriju par minimālo nepieciešamo paraugu daudzumu, vai, ja iespējams, izmantot nedestruktīvu analīzi. Ja paraugu pēc pārbaudēm iespējams atdot neizmainītā veidā, tad par to ir jāinformē deklarētāju;
Preces muitas uzraudzībā var pārvietot uz importētāja telpām vai citu vietu, kur iespējams ņemt paraugus piemērotos apstākļos.


2.3 Uzziniet īpašos noteikumus vai ieteikumus par konkrēto preču paraugu ņemšanu

Pirms paraugu ņemšanas ieteicams iepazīties ar šādu informāciju, lai noskaidrotu īpašus noteikumus vai ieteikumus attiecībā uz paraugu ņemšanai pakļautajiem ražojumiem:
Nevilcinieties valsts muitas laboratorijā prasīt konkrētu padomu vai instrukcijas.


2.4 Proporcionalitāte

Paraugu ņemšanā svarīgi ir izvērtēt pārbaudāmā sūtījuma lielumu. Piemēram, salīdzinoši mazu sūtījumu gadījumā būtu lietderīgi ņemt mazākus paraugus (ievērojot minimālā lieluma prasības), lai neizmantotu nesamērīgi lielu daļu no sūtījuma. Šaubu gadījumā sazinieties ar laboratoriju.

Pārliecinieties, ka paraugu ņemšanai pakļautās preces ir no vienas ražošanas partijas. Marķējums uz iepakojuma var norādīt uz to, vai sūtījumā ietilpst dažādas ražošanas partijas vai datumi un vai dažādajās partijās ir dažādas kvalitātes ražojumi. Ja ir dažādas partijas, paraugi jāņem no katras partijas atsevišķi. Vienmēr jāpārbauda, vai iepakojums ir vesels, un jānoskaidro derīguma termiņš. Neņemiet paraugus ražojumiem, kuru derīguma termiņš ir beidzies vai drīz beigsies.

Mazumtirdzniecības iepakojumi, ko izmanto par paraugu, nav jāatver, un to saturs nav jāpārvieto paraugu traukos. Tiem var uzreiz piestiprināt galīgo paraugu marķējumu. Paraugus iepako un nodrošina atbilstoši prasībām par iepakošanu. Jārīkojas uzmanīgi, lai nenodzēstu vai neaizklātu informāciju uz oriģinālā iepakojuma.

Skatīt Rīkošanās ar paraugiem - Iepakojums; paraugu dalīšanas sistēma.


2.5 Sagatavojiet paraugu savācējus un paraugu traukus

Rīkojieties šādi

Ja jūs konstatējat, ka nav iespējams kvalitatīvi veikt paraugu ņemšanu, jo trūkst piemērota aprīkojuma, vai citu iemeslu dēļ, jūs varat pieprasīt deklarētājam veikt paraugu ņemšanu jūsu uzraudzībā.

Tas skar arī gadījumus, kad bīstamu preču paraugus ņem attiecīgs eksperts (skat. bīstamu preču paraugu ņemšanas procedūru).


2.6 Fotogrāfiski pierādījumi

Fotogrāfiski pierādījumi it īpaši var noderēt, ja uz iepakojuma ir daudz informācijas vai ja jūs konstatējat vizuālu neatbilstību.

Fotokopijas
Visvienkāršākajā gadījumā tas nozīmē, ka jūs paņemat iepakojuma paraugu un nokopējat virsmas attēlus biroja kopētājā. Šajā gadījumā jums jāsanumurē fotokopiju skaits un jāpievieno tās ziņojuma pielikumā. Tas var noderēt, ja jūs nespējat identificēt valodas uz mazumtirdzniecības iepakojuma.

Digitālās fotogrāfijas
Digitālās fotogrāfijās bieži vien ir detalizētākas un var noderēt, lai paskaidrotu, kādā veidā preces bija sakrautas vai iepakotas. Tās var pievienot ziņojumam.

Tomēr ņemiet vērā, ka tās nevar izmantot kā pierādījumu tiesā, ja vien nepastāv skaidra revīzijas taka. Noskaidrojiet savā valstī spēkā esošos noteikumus par pieņemamiem fotogrāfiskiem pierādījumiem.




Pārskatīšana
Redakcija Datums Izmaiņas
1.0 12.10.2012 Pirmā redakcija
1.1 15.07.2018 Precizējums — pievienota informācija par paraugu ņemšanu vides aizsardzības nolūkā, aplūkota heterogenitāte un homogenitāte, sniegts skaidrojums par pārbaudāmajiem apmēriem; veikti teksta labojumi.
1.1.1 30.03.2019 Precizējums: svītrotas riska un drošības frāzes un labots 2.2. nodaļas teksts.
1.2 15.07.2020 Update: new text in Paragraph 1