Atkritumi
Definīcija

(HS kodu saraksts, uz ko attiecas šī karte, skat.)
Šajā datu kartē ar terminu „atkritumi” apzīmē jebkādu vienīgi reģenerēšanai vai likvidēšanai paredzētu vielu vai priekšmetu.

Šeit ir aprakstīta tikai indikatīva atkritumu paraugu ņemšana. Ņemot atkritumu paraugus un tos analizējot, var sagādāt pierādījumus vienīgi par atkritumu sastāvu, ar šīm darbībām neiegūst pierādījumus par to, ka materiāls, no kura paņemts paraugs, ir uzskatāms par atkritumiem. Lai apstiprinātu, ka materiālu var klasificēt kā atkritumus, būtu jāveic papildu pārbaudes vai apstākļu administratīvā izpēte. Ja paraugus ņem ar vidi saistītos nolūkos, jāveic detalizētāka paraugu ņemšanas procedūra. Tādā gadījumā būtu jāievēro norādes par paraugu ņemšanas procedūrām saistībā ar vidi.

Ir dažādi atkritumu veidi. Tos var iedalīt šādās kategorijās:
  • atkritumi, kas nav bīstami;
  • bīstamie atkritumi;
  • sadzīves (mājsaimniecības) atkritumi.

Šajā datu kartē atkritumi ir iedalīti šādi:
  • šķidrie atkritumi;
  • cietie atkritumi;
  • nosēdumu veida atkritumi;
  • bojāti un salauzti priekšmeti un citi priekšmeti, kas nav derīgi lietošanai.

Atsevišķu atkritumu veidu paraugi būtu jāņem, īstenojot specifiskākas procedūras:

Atkritumi
Ieteicamais katra parauga minimālais daudzums

Atkarīgs no atkritumu veida. Parasti pietiek ar paraugu 0,5 kg apmērā.
Piemērojamie standarti (ISO un ES standarti) un attiecīgie tiesību akti
  • Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/98/EK par atkritumiem un par dažu direktīvu atcelšanu
  • Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1013/2006 par atkritumu sūtījumiem
  • Komisijas Regula (EK) Nr. 669/2008, ar ko gala variantā sagatavo IC pielikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (EK) Nr. 1013/2006 par atkritumu sūtījumiem
  • EN 14899 - Atkritumu raksturošana. Atkritumu materiālu paraugu ņemšana. Pamatnoteikumi paraugu ņemšanas plāna izstrādei un izmantošanai
  • CEN/TR 15310 - Atkritumu raksturošana. Atkritumu materiālu paraugu ņemšana
Ņemiet vērā arī Latvijas Republikas normatīvos aktus un vadlīnijas attiecībā uz paraugu ņemšanu.

Nepieciešamais aprīkojums
Ieteicamais paraugu savācējs atkarībā no izmantotās metodes Var būt nepieciešams plašs aprīkojuma klāsts, tajā skaitā specializēti instrumenti, kuru izmantošanā personas jāapmāca. Vairāk informācijas skat. sadaļā „Paraugu ņemšanas plāns”.
  • Sārmainu šķidrumu paraugi jāņem, izmantojot stikla, plastmasas vai metāla instrumentus.
  • Skābi saturošu šķidrumu paraugi jāņem, izmantojot stikla vai plastmasas instrumentus.
  • Organisko šķīdinātāju šķidrumu paraugi jāņem, izmantojot stikla vai metāla instrumentus.
  • Paraugu dalīšanas aprīkojums (D01-01)
Plašāku informāciju skatīt sadaļā „Paraugu ņemšanas instruments”.

BRĪDINĀJUMS: ja pastāv jebkāds savstarpēja piesārņojuma risks, katra produkta paraugs jāņem ar atsevišķiem vai vienreizlietojamiem instrumentiem.

Paraugu ņemšanai izmantojamie trauki
  • Plastmasas maisi, dažādu izmēru, ar uzlīmes sagatavēm vai bez tām (P00)
  • Plastmasas pudeles, dažādu izmēru (P02, P03, P04)
  • Stikla pudeles (G01)
  • Metāla trauki (M01)
Plašāku informāciju skatīt sadaļā „Paraugu trauki”.

Drošības pasākumi un riska novērtējums BRĪDINĀJUMS: no atsevišķām precēm paraugus ņemt nedrīkst vai to var darīt tikai attiecīgi apmācītas personas. Tas nozīmē, ka nedrīkst ņemt, piemēram, radioaktīvu atkritumu paraugus. Šaubu gadījumā pārbaudiet radioaktivitāti un/vai konsultējieties ar ekspertu (uz radioaktīvajiem atkritumiem (materiāliem) neattiecas atkritumu regula. Tāpēc radioaktīvu vielu paraugu ņemšana ir jāizslēdz no atkritumu paraugu ņemšanas metodēm).

Plašāku informāciju skatīt sadaļās „Bīstamu preču paraugu ņemšana” un „Veselības aizsardzība un darba drošība”.
  • Iepazīstieties arī ar savas dalībvalsts normatīvajiem aktiem un vadlīnijām veselības un drošības jomā.
  • Vienmēr izvērtējiet, vai paraugi patiešām ir jāņem. Vai sūtījumu var pārbaudīt ar citiem līdzekļiem?
  • Atsevišķi atkritumi, kas sastāva dēļ var nešķist bīstami, tomēr var tādi būt. Piemēram, alumīnija, magnija vai cinka atkritumi smalka pulvera veidā, nonākot saskarē ar ūdeni, var radīt uzliesmojošas gāzes. Rīkojoties ar šāda veida atkritumiem, veiciet nepieciešamos drošības pasākumus.
  • Atkritumos nonākuši izstrādājumi (piemēram, ledusskapji) var saturēt bīstamus ķīmiskos produktus, tiem var būt asas malas, un tie var būt kā citādi bojāti. Ņemot šādu izstrādājumu paraugus, veiciet nepieciešamos piesardzības pasākumus.

Bīstamības simboli
  • Vienmēr apskatiet bīstamības simbolus , ja tādi ir, un noskaidrojiet radītā riska veidu. Ņemiet vērā, ka uz atkārtoti izmantotiem traukiem var būt izvietoti veci simboli, kas neatspoguļo trauku pašreizējo saturu.

Safety Data Sheets:
  • Always check the Safety Data Sheet if present accompanying the goods for information on the specific hazards and risks associated with the consignment. In most cases however no SDS will be available for waste consignments.

Bīstamības un veicamo piesardzības pasākumu frāzes
  • Ir precīzi jāievēro DDL norādītās bīstamības un veicamo piesardzības pasākumu frāzes.
  • Tās ir izstrādātas, lai aizsargātu jūs un cilvēkus, kas strādā kopā ar jums.
  • Tajās būs norādīts, kā reaģēt uz atsevišķiem vai kombinētiem iespējamiem apdraudējumiem.
Uzmanību: atkritumu marķējums var nebūt uzticams vai neattiekties uz trauku saturu.

Individuālā aizsardzība
Var būt nepieciešams plašs individuālo aizsardzības līdzekļu klāsts, tajā skaitā specializēts aprīkojums, kura izmantošanā personas jāapmāca, piemēram:
  • aizsargcimdi / vienreizējas lietošanas cimdi;
  • aizsargapģērbs;
  • elpceļu aizsarglīdzekļi: ar atbilstošu organisko tvaiku filtru, ja vajadzīgs.
  • Pirms un pēc rīkošanās ar jebkādiem produktiem vienmēr nomazgājiet rokas!
  • Paraugu ņemšanas laikā paraugā nedrīkst ienest mikrobioloģisko vai cita veida piesārņojumu.
  • Atsevišķos atkritumos var būt dzīvi mikroorganismi. Rīkojoties ar atkritumiem, var tikt radīti un ieelpoti aerosoli. Ja vajadzīgs, izmantojiet masku.


Paraugu ņemšanas plāns
Sūtījuma veids Procedūra
Nosakiet parauga ņemšanas mērķi Par bīstamo atkritumu un nezināmas izcelsmes atkritumu paraugu ņemšanu skatīt sadaļu „Bīstamu preču paraugu ņemšana” un speciālās datu kartes „Ķīmiskas vielas, cietas”, „Ķīmiskas vielas, šķidras” un „Šķidrie naftas produkti” atkarībā no atkritumu veida.

Kopparaugs sastāv no pietiekama skaita elementārparaugu. Ja ir droši zināms, ka sūtījums ir homogēns, parasti ņem vienu elementārparaugu, kas reprezentē preces, kuras iekļautas vienā muitas deklarācijā. Ja reprezentatīva paraugu ņemšana nav iespējama, jo sūtījums ir neviendabīgs, veic paraugu ņemšanu saskaņā ar vērtējumu. Lai paskaidrotu paraugu atlasi, vienmēr jānodrošina fotoattēli.

Šķidrie atkritumi vertikālās stacionārās tvertnēs, horizontālās stacionārās tvertnēs, kuģu tilpnēs, vagoncisternās un autocisternās Brīdinājums: šķidro atkritumu mucās var būt augsts spiediens. Kamēr nav iespējams droši izlaist spiedienu, mucu, kurā ir pārāk augsts spiediens, nevajadzētu kustināt un no tās nevajadzētu ņemt paraugus. Lai neapdraudētu veselību un drošību, piesardzība būtu jāievēro, arī atverot lielākas tvertnes un ņemot no tām paraugus.

Vairumam lielo tvertņu pie apakšdaļas ir vārsti un pie augšdaļas - lūkas. Ir ļoti ieteicams ņemt paraugus no tvertnes augšdaļas. Ja paraugu ņems no apakšdaļas, nevarēs iegūt katra slāņa (līmeņa) paraugu. Pirms lūkas atvēršanas jāapskata tvertnes spiediena mērītājs. Ja nepieciešams, būtu lēni jāatver palaides vārsts, lai tvertnes spiediens sasniegtu atmosfēras spiediena līmeni. Ja šāda vārsta nav, lēni atskrūvējiet lūkas vāka skrūves, lai atbrīvotu tvertnes spiedienu. Ja spiediens ir pārāk augsts vai sākas izplūde, pārtrauciet šo darbību.

Kad tvertnes spiediens ir stabilizēts, var sākt paraugu ņemšanu. Ja tvertnes saturam ir vairāki slāņi, būtu jāņem paraugs no katra slāņa. Būtu jāpaņem vismaz augšējā, vidējā un apakšējā slāņa paraugs. Ja tvertnei ir atsevišķi nodalījumi, no katra nodalījuma dažādos dziļumos būtu jāņem atsevišķs paraugs atbilstoši prasībām.

Paņemiet vienu vai vairākus nejauši vai sistemātiski izvēlētus kopparaugus no dažādām sūtījuma daļām vismaz trijās ierastās vietās (pa vienam no vidus, augšpuses un apakšpuses) vai noteiktos intervālos izkraušanas laikā. No atkritumu sūtījumiem ar dažādu sastāvu var būt jāņem lielāks elementārparaugu skaits.

Nepiepildiet paraugu trauku līdz galam, atstājiet brīvu vietu vismaz 10 % apmērā no trauka tilpuma, paredzot materiāla izplešanos siltuma iedarbībā.

Cieti un nosēdumu veida atkritumi bez taras ratiņos, beramkravā, tvertnēs vai traukos Ja ražojumu pārvadā bez taras beramkravā, kravu uzskata par vienu veselu, un paraugus ņem no visām kravas daļām.

Paraugus var ņemt no virsmas vai dziļumā. Ja ņemat paraugus no virsmas, attiecīgajā vietā notīriet no virsmas gružus. Ar paraugu liekšķeri vai kausu paņemiet pietiekamu atkritumu daudzumu no aptuveni 20 cm dziļuma. Lai paņemtu paraugu dziļumā, parauga ņemšanas vietā ar lāpstu līdz vēlamajam dziļumam izveidojiet caurumu. Pēc tam, izmantojot paraugu liekšķeri, paņemiet paraugu.

Paņemiet vienu vai vairākus elementārparaugus no dažādām nejauši izvēlētām sūtījuma daļām vismaz piecās ierastās vietās (vienu no vidējā slāņa un četrus no viduspunktiem starp centru un augšdaļu dažādos augstumos) vai noteiktos intervālos izkraušanas laikā. No ļoti heterogēnu atkritumu sūtījumiem var paņemt lielāku elementārparaugu skaitu.

Šķidrie vai cietie atkritumi nelielos iepakojumos, mucās, kastēs, kārbās, maisos un pudelēs

Paņemiet vairākus elementārparaugus no dažādām nejauši izvēlētām sūtījuma daļām.

Kustībā esoši šķidrie vai cietie atkritumi Viens kopparaugs, ko izveido no visā straumes diametrā un atbilstoši kustības ātrumam noteiktos intervālos ņemtiem elementārparaugiem.

Jaukti atkritumi, lielgabarīta atkritumi, izstrādājumi, citi atkritumi

Visa sūtījuma paraugu ņemšanu un paraugus dokumentē ar fotogrāfiskiem (un/vai video formāta) pierādījumiem; paraugus parasti neņem. Ja paraugus tomēr ņem, lielākoties to dara pēc saviem ieskatiem.


Rīkošanās ar paraugiem
Vispārīgas piezīmes
  • Materiāls, no kura ņemams paraugs, var būt homogēns vai heterogēns. Par homogēnu materiālu, kas iegūts zināmos apstākļos (piemēram, ražošanas procesu atkritumiem), iespējams, nebūs jāsagatavo plašs paraugu ņemšanas protokols. Savukārt heterogēnu un nezināmu atkritumu paraugu ņemšana jāveic ar plašākām procedūrām.
  • Ja ražojumu pārvadā bez taras beramkravā, kravu uzskata par vienu veselumu un paraugi jāņem no visām kravas daļām.
  • Ja jānoskaidro atkritumu sastāva dažādība, kā arī vidējās vērtības, elementārparaugus nevajadzētu sajaukt kopā. Paraugu ņemšanas veidlapā ir jāsniedz skaidrojums par papildu paraugiem.
  • Reprezentatīvo paraugu ņemšana: paraugam būtu jāreprezentē viss sūtījums. Visus elementārparaugus sūtījumā atlasa pēc nejaušības principa tādā veidā, ka visiem elementārparaugiem ir vienāda varbūtība tikt atlasītiem. Ieteicamais katra elementārparauga minimālais daudzums ir 1 kg. Elementārparaugi rūpīgi jāsamaisa, veidojot kopparaugu. Gādājiet, lai paraugu ņemšanai pakļautais ražojums paraugu ņemšanas laikā paliktu nemainīgs. Ja ražojums nav homogēns, norādiet to paraugu veidlapā.
  • Paraugu ņemšana pēc saviem ieskatiem (dēvēta arī par „ad-hoc” paraugu ņemšanu): šo paraugu ņemšanas metodi izmanto, kad attiecīgais sūtījums ir tik heterogēns, ka no tā nevar paņemt reprezentatīvu paraugu (definīciju skat. arī standartā EN 14899). Paraugu ņemšana vienmēr būtu jāilustrē ar fotoattēliem.
  • Parauga sadalīšana: kopparauga lielums var pārsniegt 100 kg. Tāpēc, lai iegūtu galīgos paraugus, tas, iespējams, būs jāsamazina. Plašāku informāciju skatīt sadaļās „Paraugu ņemšanas procedūras” un „Paraugu dalīšanas shēma”.
  • Paraugu iesaiņošana: paraugi rūpīgi jāiesaiņo, nodrošinot aizsardzību pret bojājumiem (mehāniskiem bojājumiem, lielām mitruma un temperatūras svārstībām u.c.). Trauki būtu pilnīgi jāpiepilda, taču, ja pastāv izplešanās vai fermentācijas gāzu rašanās risks, atstājiet trauka augšdaļā aptuveni 10 % brīvas vietas.
Paraugu veidlapa
  • Aizpildiet paraugu veidlapu. Viena kopija būtu jāpievieno paraugiem un viena - jāsaglabā dokumentācijai. Pievienojiet fotoattēlus, kuros ir atspoguļoti paraugu ņemšanas apstākļi (sūtījums).
Pārvadāšana
  • Jānodrošina piemērots pārvadājumu veids līdz muitas laboratorijai, ievērojot noteikumus par attiecīgā atkritumu veida pārvadāšanu. Katram paraugam jāpievieno DDL - ja tāda ir - kopija.
Uzglabāšana
  • Jānodrošina piemērota uzglabāšana, ievērojot noteikumus par attiecīgā atkritumu veida iepakošanu, marķēšanu un glabāšanu.

Atkritumi (izvērst sarakstu)
HS numurs Apraksts


Pārskatīšana
Redakcija Datums Izmaiņas
1.0 31.01.2017 Pirmā redakcija
1.0.1 30.03.2019 Update - text correction
1.1 15.07.2020 Update - link to "Chemicals, liquid"
1.2 15.07.2021 Update - text revision